Rada Biskupów o wizycie Papieża i kanonizacji Jana Pawła II

Kanonizacja Jana Pawła II wiosną przyszłego roku oraz wizyta papieża Franciszka w Polsce w 2016 r. to najważniejsze tematy Rady Biskupów Diecezjalnych, która w poniedziałek obradowała na Jasnej Górze. 

Wśród miast, które mógłby odwiedzić papież, wymieniano – poza Krakowem, w którym Franciszek weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży – także Warszawę, Częstochowę i miasta związane z chrztem Polski, a więc Poznań i Gniezno.

Proszę pamiętać, że to jest trójstronne ustalenie, pomiędzy stroną kościelną a państwową w przypadku Polski i oczywiście zasadniczy głos ma Stolica Apostolska (…) To są dopiero przyszłościowe rozważania (…) Nie jest to końcowa ani zasadnicza lista – zaznaczył po posiedzeniu Rady Biskupów Diecezjalnych rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch. 

Biskupi w Częstochowie rozmawiali też o zbliżającej się kanonizacji papieża Jana Pawła II. Najbardziej prawdopodobny termin kanonizacji to wiosna przyszłego roku (według wcześniejszych doniesień miałby to być kwiecień).

Chodzi o to, by Polacy jak najlepiej przygotowali się do tego wydarzenia, stąd biskupi zachęcali do podejmowania różnych inicjatyw duszpasterskich w parafiach i diecezjach, żeby jak najlepiej przeżyć tę kanonizację – powiedział ks. Kloch. Jak dodał, najprawdopodobniej w tym samym czasie dojdzie do kanonizacji dwóch papieży – Jana Pawła II i Jana XXIII.

Jak podał rzecznik episkopatu, po kanonizacji w czterech miejscach w Polsce – w Częstochowie, Gnieźnie, Krakowie i Warszawie – odbędą się regionalne uroczystości dziękczynne.

Papież Franciszek przyjedzie do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które w 2016 r. odbędą się w Krakowie. Także w 2016 r. roku przypada 1050. rocznica chrztu Polski i hierarchowie zastanawiają się, w jaki sposób połączyć te dwa wydarzenia. Dlatego chcieliby, aby Papież poza Krakowem odwiedził także m.in. miejsca, gdzie się odbył chrzest Polski, czyli Gniezno i Poznań, ale też inne miasta – np. Warszawę i Częstochowę.

Jak powiedział ks. Kloch, z okazji Światowego Dnia Młodzieży zawiązał się ogólnopolski zespół, który zajmie się przygotowaniami do wizyty Franciszka. Na jego czele stanął ks. kard. Stanisław Dziwisz.

W tym przypadku istotna będzie peregrynacja krzyża Światowych Dni Młodzieży w Polsce, powiązana z misjami w różnych środowiskach – powiedział rzecznik episkopatu. 

Zanim papież odwiedzi Polskę, w lutym 2014 r., polscy biskupi pojadą do Rzymu z wizytą ad limina apostolorum, która także była przedmiotem poniedziałkowych obrad. Według Kodeksu prawa kanonicznego podczas wizyty biskupi – podzieleni na grupy – składają papieżowi sprawozdanie ze stanu powierzonych im diecezji. Wizyta będzie trwała osiem dni. Będzie pięć spotkań z Ojcem Świętym w pięciu grupach – podał ks. Kloch.

Biskupi odwiedzają również groby apostołów św. Piotra i Pawła. Każdy biskup odbywa taką wizytę zwykle co 5 lat. Ostatnie spotkanie polskich biskupów z papieżem, ze względu na stan zdrowia i rezygnację Benedykta XVI, miało miejsce w 2005 r.

Biskupi spotkali się w Częstochowie w przypadające w poniedziałek święto Matki Bożej Jasnogórskiej. Przed obradami wzięli udział w sumie pontyfikalnej pod przewodnictwem prymasa Polski ks. abp. Józefa Kowalczyka.

Pełny komunikat z poniedziałkowych obrad zostanie opublikowany we wtorek.

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w statucie Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdzonym w październiku 2009 r. Do jej kompetencji należy „ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych”. W skład Rady wchodzą wszyscy urzędujący biskupi diecezjalni w liczbie czterdziestu czterech. Zgodnie ze statutem, zwołuje ją przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz do roku oraz „kiedy wymagają tego szczególne okoliczności”.

PAP/RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl