By Eric Draper - http://www.whitehouse.gov/news/releases/2005/09/images/20050914-4_f1g7563jpg-515h.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1800631

Rada Bezpieczeństwa ONZ debatowała o sytuacji w Sudanie

W czwartek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ odbyła się debata na temat sytuacji w Sudanie. Stała przedstawicielka RP przy ONZ Joanna Wronecka z uznaniem mówiła o zmianach politycznych w Sudanie. „Widać już pierwsze oznaki poprawy sytuacji w Darfurze” – wskazała.

Jednocześnie Joanna Wronecka, stojąca na czele komitetu ds. sankcji wobec Sudanu w Radzie, zwróciła uwagę na konieczność usunięcia pozostałych przyczyn konfliktu.

Komitet ds. sankcji został powołany do życia w roku 2005 zgodnie z rezolucją nr 1591. Sankcje obejmują m.in. zakaz podróżowania i zamrożenie aktywów tych, którzy „utrudniają proces pokojowy” w Darfurze.

W swoim wystąpieniu ambasador RP wskazała na znaczną poprawę w zakresie bezpieczeństwa w Darfurze leżącym w zachodniej części kraju. Odnotowała pozytywne przeobrażenia polityczne w całym Sudanie.

Przejawem zmian była m.in. przyjęta przed dwoma tygodniami ustawa demokratyzacyjna. Znosi ona porządek prawny narzucony podczas dyktatorskich rządów Omara el-Baszira, unieważnia szariat i delegalizuje rządzący przez 30 lat Kongres Narodowy.

Obalony dyktator przebywa obecnie w areszcie. Został odsunięty od władzy na fali protestów społecznych, w których zginęło ponad 100 osób.

Ambasador RP nawiązała do listopadowej wizyty członków komitetu RB w Chartumie i w Darfurze. Delegacja spotkała się z przedstawicielami sudańskich władz, pracownikami misji ONZ, osobami wewnętrznie przesiedlonymi, a także z liderami społeczeństwa obywatelskiego i z młodzieżą.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl