Racjonalizaja kosztem Telewizji Trwam

„Racjonalizacją wykorzystania częstotliwości” na pierwszym multipleksie cyfrowym urzędnicy UKE określają wyznaczanie podwójnego terminu zejścia z MUX-1 Telewizji Polskiej. Z tego też powodu mimo iż Fundacja Lux Veritatis nadawca programu Telewizji Trwam, już 8 października 2013 r. wniosła pierwszą ratę opłaty koncesyjnej nie znalazła się na pierwszej platformie cyfrowej.

– W naszym przypadku otrzymując decyzję rezerwacyjną 9 sierpnia 2013 r., w której przywołano zapis artykułu 7  ust. 2 mamy już prawo do tego, aby od państwa otrzymać rezerwację tych częstotliwości. Po wystąpieniu do Urzędu Komunikacji Elektronicznej okazało się, że tych częstotliwości nie ma – przypomniała Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis, dodając jednocześnie, że wydanie decyzji rezerwacyjnej dla Telewizji Polskiej do dnia 27 kwietnia 2014 r. zdaniem urzędników z UKE miało na celu „racjonalizację wykorzystania częstotliwości”.

Na tę bardzo ważną kwestię zwróciła uwagę dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis, podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, gdzie posłowie zajmowali się stanem zaawansowania wdrażania Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

– To racjonalne wykorzystanie częstotliwości kosztuje na przykład Fundację Lux Veritatis 1 mln 750 tys. zł. Ponieważ jest to opłata koncesyjna, którą ja już musiałam wpłacić jako fundacja do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za otrzymaną koncesję, której nie mogła zrealizować, ponieważ racjonalne wykorzystanie częstotliwości przez Skarb Państwa sprawiło, że Telewizji Polskiej nie odebraliście państwo prawa do tych częstotliwości – wyjaśniła  Lidia Kochanowicz-Mańk, dodała że koszt tej rzekomej racjonalizacji dla Telewizji Trwam byłby znacznie wyższy gdyby Telewizja Polska nie podpisała dobrowolnie umowy, iż katolicka stacja będzie mogła nadawać od 15 lutego.

UKE dopiero pod koniec stycznia wydał decyzję rezerwacyjną dla katolickiej stacji. Dzięki temu Telewizja Trwam, po wcześniej zawartej ugodzie z Telewizją Polską, będzie mogła wejść na MUX–1 15 lutego.

Na posiedzenie komisji zostali zaproszeni Magdalena Gaj, prezes UKE i Jan Dworak, przewodniczący KRRiT, jednak nie przybyli oni by odpowiedzieć na pytania parlamentarzystów.

NaszDziennik.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl