„Okrągły Stół był gigantycznym oszustwem”

W czwartek minęło 25. lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Były one rezultatem wcześniejszych negocjacji podjętych przez władze komunistyczne z częścią opozycji, w sytuacji narastającej fali strajków i protestów społecznych. 

Krzysztof Wyszkowski, współzałożyciel WZZ Wybrzeża i „S” powiedział, że Okrągły Stół był gigantycznym oszustwem, w którym elity postkomunistyczne i solidarnościowe zmówiły się dla własnego interesu.

Dziś jestem przekonany, że była to Targowica numer 2. Jednak jej skutki były lepsze. Nie były niewolą, a zaowocowały wstąpieniem Polski do NATO i UE. Pamiętajmy jednak, że celem ludzi umawiających się przy Okrągłym Stole było pozostawienie Polski w RWPG i strefie wpływów sowieckich – powiedział Krzysztof Wyszkowski.

Brak rozliczenia dawnego systemu ma swoje skutki do dzisiaj. Legendarny działacz „Solidarności” Andrzej Gwiazda mówił, że Okrągły Stół ma swój symboliczny wymiar.

– Okrągły Stół jest symbolem pewnego działania politycznego, który nawiązuje do wczesnego średniowiecza. Przy okrągłym stole zasiadała drużyna króla Artura. Tam nie było kontrowersji. Jeżeli była jakakolwiek rozbieżność zdań, przyjmowało się procedurę negocjacji przy stole prostokątnym, tak jak przy stole w 1980 roku. Dwie ekipy siedzą po dwóch stronach stołu; są nim rozdzieleni i każda próbuje wynegocjować swoje racje. Przy okrągłym stole nie ma przeciwników, są sami zwolennicy – powiedział Andrzej Gwiazda.

Tymczasem, projekt uchwały Sejmu z okazji 25. rocznicy obrad Okrągłego Stołu został skierowany do Komisji Kultury. Decyzję podjęła Marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Oznacza to, że uchwała prawdopodobnie nie będzie głosowana na tym posiedzeniu Sejmu. Powodem jest zgłoszenie poprawki przez klub Solidarnej Polski. W jej propozycji – Sejm „docenia wolę bezkrwawego rozwiązania polskich spraw” jednocześnie „pamięta, że obrady Okrągłego Stołu przyczyniły się również do rabunkowej prywatyzacji, bezkarności zbrodniarzy PRL, niewyrównania krzywd dla ich ofiar oraz braku dekomunizacji i lustracji”.

W Sejmie odbyła się także debata „25 lat po Okrągłym Stole”, zorganizowana przez Solidarną Polskę. Uczestniczyli w niej politycy, publicyści, a także przedstawiciele NSZZ „S”.

Obrady Okrągłego Stołu rozpoczęły się 6 lutego 1989 r. w Warszawie i dały początek upadkowi komunizmu i przemiany politycznej nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

RIRM

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl