fot. twitter.com

R. Trzaskowski chce narzucić warszawskim szkołom warsztaty dotyczące tzw. „mowy nienawiści”

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski chce narzucić warszawskim szkołom ideologiczne warsztaty dotyczące tzw. „mowy nienawiści”. 

Kontrowersje budzą treści, jakie mają być na nich przekazywane. Według Instytutu Ordo Iuris polityk PO zamiast budowy koalicji na rzecz wychowania w szacunku do drugiego człowieka, wybrał indoktrynację opartą o materiały skrajnych środowisk lewicowych czy lobby LGBT.

Prawnicy wskazują też na zagrożenie dla konstytucyjnych praw rodziców do pierwszeństwa w decydowaniu o wychowaniu swoich dzieci.

Narzucenie szkołom radykalnego i ideologicznego lewicowego programu przez Rafała Trzaskowskiego – zamiast kształtować potrzebę i uczyć szacunku – staje się rozgrywką lokalnych polityków – wskazał mecenas Jerzy Kwaśniewski. Takie działania – jak dodał – prowadzą do dalszej polaryzacji i konfliktu. Nie buduje się atmosfery szacunku i dialogu – ocenił.

– W tej sytuacji zwracamy uwagę na szereg zastrzeżeń do tych materiałów, które prezydent miasta przedstawia szkołom. Po pierwsze, mowa nienawiści tam definiowana jest przedstawiana niezwykle szeroko. Jest pokazywana również jako zjawisko polegające chociażby na niezaradnym krytykowaniu żądań politycznych ruchów LGBT. Jako mowa nienawiści przedstawiane jest zjawisko świeckiej krytyki islamu. Co najdziwniejsze, nie pada tam takie samo sformułowanie wobec świeckiej krytyki chrześcijaństwa. Natomiast dzieciom, zamiast pokazywać typowe na co dzień dla nich ofiary słownej agresji czy dyskryminacji, takie jak dzieci z ubogich rodzin, z rodzin wielodzietnych, dzieci niepełnosprawne, każe się uczyć, że głównymi ofiarami takiej agresji są uchodźcy, feministki, homoseksualiści – wskazał mecenas Jerzy Kwaśniewski.

Instytut Ordo Iuris przygotował „Oświadczenie rodzicielskie”. Za jego pomocą rodzice będą mogli odmówić udziału ich dzieci w szkoleniach zarządzonych przez Rafała Trzaskowskiego w warszawskich szkołach.

Oświadczenie jest dostępne na stronach Ordo Iuris. Do piątku dostępna będzie także analiza programu narzuconego szkołom przez prezydenta Warszawy.

RIRM

drukuj