fot. PAP/Tomasz Gzell

R. Terlecki: Swiatłana Cichanouska zgadza się brać udział w mitingu opozycji, która nie uznaje wyniku demokratycznych wyborów

W czasie gdy polski rząd upomina się w Europie o wsparcie dla wolnej Białorusi, Swiatłana Cichanouska zgadza się brać udział w mityngu opozycji, która w Polsce nie uznaje wyniku demokratycznych wyborów – napisał Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS.

Ryszard Terlecki we wpisie na Facebooku odniósł się do swojego wcześniejszego wpisu na Twitterze.

„Oburzonym moim twittem wyjaśniam, że w czasie gdy polski rząd upomina się w Europie o wsparcie dla wolnej Białorusi, walczy o prawa polskiej mniejszości, finansuje niezależną telewizję, udziela białoruskim działaczom różnorodnej pomocy, pani Swiatłana Cichanouska zgadza się brać udział w mityngu opozycji, która w Polsce nie uznaje wyniku demokratycznych wyborów, kwestionuje legalność państwowych instytucji i wspiera łamiących prawo sędziów. W dodatku pani Swiatłana Cichanouska ma tam występować razem z liderem opozycji wobec rządu Victora Orbana. Gratuluję pomysłu. Co innego spotykać się z kim tylko ma ochotę, a co innego brać udział w werbunku antyrządowych kadr. Oto jak łatwo stracić sympatię większości Polaków” – napisał Ryszard Terlecki na Facebooku.

Wcześniej na Twitterze wicemarszałek Sejmu napisał: „Jeżeli Swiatłana Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Rafała Trzaskowsiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników”.

W piątek Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, poinformował, że liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska będzie gościem Campusu Polska Przyszłości. Swiatłana Cichanouska wraz z prezydentem Warszawy odsłoniła pomnik Solidarności w stolicy.

„Najpierw liderka białoruskiej opozycji, a dziś już prezydent-elekt, @Tsihanouskaya będzie z nami na @Campus_Polska. Dziękuję! Wierzę, że czeka nas niesamowite i z pewnością pouczające spotkanie. Historia Białorusi dzieje się na naszych oczach i porozmawiamy o tym na #CampusPolska” – napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski.

Ruch Rafała Trzaskowskiego Wspólna Polska na przełomie sierpnia i września organizuje Campus Polska Przyszłości, czyli tygodniowe wydarzenie na terenie Kortowa, miasteczka akademickiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Prezydent Warszawy i jego współpracownicy od kilku tygodni zachęcają młodych z całej Polski, by wzięli udział w Campusie.

W połowie maja Rafał Trzaskowski poinformował, że gościem Campusu Polska Przyszłości będzie burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony.

PAP

drukuj