fot. PAP/Radek Pietruszka

R. Terlecki: Nie poprzemy projektu Lewicy ws. obowiązku szczepień

Klub PiS nie poprze projektu Lewicy o obowiązkowych szczepieniach przeciw COVID-19 – poinformował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Przyznał zarazem, że powinny być dodatkowe zachęty do szczepień. Zapowiedział, że w poniedziałek prezydium Komitetu Politycznego PiS zajmie się m.in. sprawą Łukasza Mejzy.

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiedział w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami, że tego dnia spotyka się prezydium Komitetu Politycznego PiS.

Spotkanie, jak mówił, poświęcone będzie „bieżącej sytuacji” – zarówno wewnętrznym sprawom partii, jak i ogólnej sytuacji, w tym temu, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej.

Ryszard Terlecki został zapytany, czy podczas spotkania będzie rozmowa o wiceministrze sportu Łukaszu Mejzie.

„Pewnie będzie, to jeden z tematów poruszanych” – potwierdził.

Jak mówił, jednym z tematów będą także obostrzenia w związku z czwartą falą pandemii, bo „wymaga to pewnych uzgodnień i zgody uczestników kierownictwa partii”.

Wicemarszałek Sejmu został też zapytany, czy szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe.

„Obowiązkowe to za dużo powiedziane, ale powinniśmy robić wszystko, żeby tych szczepień było jak najwięcej” – zaznaczył.

Stąd ludzi powinno się zachęcać do szczepień, a „jeżeli zachęty nie pomogą, zachęcać również poprzez promowanie tych, którzy się zaszczepili” – przekonywał.

Zapytany, czy PiS poprze projekt Lewicy o obowiązkowych szczepieniach, odpowiedział: „z pewnością nie poprzemy”.

Terlecki przyznał także, że paszporty covidowe powinny być formą nagrody za to, że ktoś się zaszczepił, czyli np. dawać możliwości, których nie mają niezaszczepieni.

„Ale to kwestia szerokiej dyskusji, która jest przed nami, ale miejmy nadzieję, że ta czwarta fala pandemii opada” – mówił.

Lewica złożyła w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy ws. obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla osób dorosłych. Projekt zakłada także wyłączenie z lockdownu firm, w których wszyscy pracownicy są zaszczepieni.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, którego posłem sprawozdawcą jest wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, wprowadza m.in. obowiązek szczepień dla osób pełnoletnich, z wyłączeniem tych, które mają przeciwwskazania od lekarza ustalone przez ministra zdrowia, m.in. wykazujące silne reakcje alergiczne na składniki szczepionki; wyłączenie z lockdownu i ograniczeń tych zakładów pracy, w których pracownicy są zaszczepieni, a także powszechne stosowanie paszportu covidowego w miejscach użyteczności publicznej.

PAP

drukuj