By mBank - http://media.mbank.eu/1390/sk/presskit, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36114176

PZU może kupić większość akcji mBanku

Niewykluczone, że PZU kupi większość akcji mBanku. Rząd jest zainteresowany tym, by zagraniczne aktywa banku przeszły w ręce krajowe.

Kilka dni temu pojawiły się spekulacje, jakoby PZU lub kontrolowany przez ubezpieczyciela Alior Bank miał kupić mBank.

– Jeśli się okaże, że będzie to miało ekonomiczny sens, jest zgodne ze strategią, wszystko jest zgodne z prawem i ze zgodami wynikającymi z prawa i z regulacji, to oczywiście będzie pełne wsparcie związane z tym, żeby ta operacja przyniosła też korzyść dla polskich klientów, dla polskiego państwa, dla stabilności sektora bankowego – zaznacza wiceminister finansów Leszek Skiba.

Ewentualne kupno mBanku przez PZU to pozytywna informacja dla Polaków i polskiej gospodarki – dodaje ekonomista Henryk Wnorowski. Ta informacja potwierdza dwie rzeczy.

– Po pierwsze bardzo dobrą kondycję PZU, który w dalszym ciągu jest zainteresowany przejęciami w sektorze bankowym, a po drugie, potwierdza fakt, że biznes bankowy to bardzo dobry biznes, bo przejęciem zainteresowana jest spółka, która już w tym sektorze uczestniczy, a więc ma bardzo dobre rozeznanie –  wskazuje Henryk Wnorowski.

Tym bardziej, że – jak akcentuje wiceminister Leszek Skiba – mBank to dobra marka.

– mBank jest takim bardzo stabilnym bankiem, w którym jakość, aktywność, marka jest doceniana przez klientów – mówi Leszek Skiba.

Celem banków jest to, by wspierały firmy i obywateli, a co za tym idzie – by udzielane klientom kredyty były realizowane bez jakichkolwiek przeszkód.

– I żeby ten bank z tym właścicielem- jeśli to będzie miało sens, to z polskim właścicielem – w dalszym ciągu wspierał polską gospodarkę, żeby te decyzje zapadły tu lokalnie, a nie gdzieś poza granicami Polski – akcentuje Leszek Skiba.   

Obecnie polski kapitał stanowi ok 55% aktywów w sektorze bankowym.

– Jest to struktura, którą możemy uznać za pozytywną. Kolejne przejęcia będą zwiększały udział polskiego kapitału i będą nas przybliżały do sytuacji, jaka jest w innych krajach UE, gdzie kapitał krajowy przekracza 80 – 90% – ocenia prof. Henryk Wnorowski.

Utworzony w 1986 roku mBank jest czwartym bankiem uniwersalnym w Polsce pod względem aktywów oraz piątym według kredytów netto i depozytów patrząc na dane z końca czerwca br. Udział mBanku w aktywach sektora wynosi 7,8 proc., a w kredytach i depozytach – około 7 proc. Bank obsługuje 4,6 mln klientów detalicznych i 25  tys. klientów korporacyjnych w Polsce oraz niemal 938 tys. klientów w Czechach i na Słowacji. Aktywa banku pod koniec czerwca wynosiły blisko 152,5 mld zł.

Możliwość przejęcia aktywów mBanku to pokłosie decyzji Commerzbanku o restrukturyzacji. To właśnie drugi co do wielkości bank w Niemczech posiada 70 procent akcji mBanku, które teraz ma sprzedać.

– Ujemne stopy procentowe, rosnące regulacje, słabsza gospodarka i silna konkurencja – wszystko to sprawia, że wyzwania stojące przed bankami są ogromne – wskazuje Martin Zielke, dyrektor wykonawczy Commerzbanku

Większościowy właściciel mBanku–Commerzbanku ma problemy od 2009 roku, gdy otrzymał wsparcie niemieckiego rządu sięgające 10 miliardów euro. Za pieniądze ze sprzedaży mBanku Niemcy chcą stworzyć własną technologię, przy wykorzystaniu rozwiązań stosowanych właśnie w mBanku.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl