W. Putin: Nord Stream 2 będzie urzeczywistniony mimo sprzeciwu Polski

Prezydent Rosji powiedział, że Nord Stream 2 będzie urzeczywistniony. Władimir Putin w Czelabińsku oświadczył, że mimo sprzeciwu Polski żaden z uczestników nie wycofał się z projektu.

Władimir Putin nazwał „głupim” i „bezpodstawnym” twierdzenie, że zagraniczni nabywcy rosyjskiego gazu popadają w zależność od Rosji.

Według niego, szereg państw tranzytowych przeciwnych jest nowemu gazociągowi po dnie Bałtyku, bo nie chce utracić korzyści z opłat za tranzyt.

Rosja stosuje różne formy nacisku, a w interesie Polski i innych krajów jest zablokowanie Nord Stream 2 i trzeba zrobić wszystko, by tak się stało – mówił poseł Wojciech Zubowski, wiceszef sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

– Nord Stream 2 nie jest wybudowany w interesie Polski, ani także innych krajów Europy Środkowej. Nie można dopuścić do tego szkodliwego połączenia. Trzeba zgodzić się z tym, że firmy, o których wspominał Władimir Putin, czyli niemieckie i brytyjskie, faktycznie widzą interes w budowie tego gazociągu i będą lobbowały za tym, aby on powstał. Jednak w interesie Polski i innych krajów jest niedopuszczenie do tego. Wydaje mi się, że rząd Polski (i nie tylko) będzie skutecznie stosował wszelkie możliwe zabiegi, by do tego nie dopuścić. Mam nadzieję, że Unia Europejska nie stanie po stronie interesu firm, ale po stronie krajów i bezpieczeństwa energetycznego UE – wskazał Wojciech Zubowski.

Prezydent Rosji zaznaczył, że rosyjski Gazprom dostarcza obecnie rekordowe ilości gazu do Europy.

Władimir Putin twierdzi, że  nie było przypadku zerwania dostawy, a wystąpiły tylko przerwy w latach 2008 i 2009 – jak mówił – z winy „państwa tranzytowego”, czyli Ukrainy.

Nord Stream 2 to gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Ma być ułożony wzdłuż eksploatowanej od listopada 2011 r. magistrali Nord Stream.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl