fot. twitter.com

D. Trump: Decyzja o spotkaniu z W. Putinem po raporcie o wydarzeniach na Ukrainie i w Cieśninie Kerczeńskiej

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w opublikowanym w środę wywiadzie dla dziennika „New York Post”, że podejmie decyzję czy spotka się z Władimirem Putinem na szczycie G20 po zapoznaniu się z pełnym raportem na temat ostatnich wydarzeń na Ukrainie i w Cieśninie Kerczeńskiej.

Według relacji dziennika Donald Trump powiedział, że taki raport przygotowują dla niego doradcy zajmujący się kwestiami bezpieczeństwa narodowego i na jego podstawie podejmie decyzję.

„Zobaczymy, dowiemy się, co się wydarzyło. Nie podoba mi się ten incydent i dostaniemy raport na ten temat” – powiedział Donald Trump.

Wcześniej w środę doradca Władimira Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow informował, że spotkanie przywódcy Rosji z Donaldem Trumpem podczas szczytu G20 odbędzie się 1 grudnia.

Według Jurij Uszakowa tematem rozmów będą stosunki dwustronne Rosji i USA, kwestie rozbrojenia i stabilności na świecie, a także niedzielny incydent w Cieśninie Kerczeńskiej.

Dodał, że mimo różnych sygnałów płynących z Waszyngtonu spotkanie jest „potrzebne obu stronom w równym stopniu”.

Doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton i rzecznik Białego Domu Sarah Sanders mówili we wtorek, że Donald Trump liczy na spotkanie z Władimirem Putinem ma marginesie szczytu.

PAP/RIRM

drukuj