Donald Trump: „Wielkie wyniki nadejdą” z Putinem

Prezydent USA Donald Trump napisał w środę na Twitterze: „wielkie wyniki nadejdą” z prezydentem Władimirem Putinem oraz: „tak wielu ludzi na wysokim szczeblu wywiadu było zachwyconych moją konferencją prasową”. Prezydent USA jest krytykowany za przebieg tej konferencji.

„Putin i ja dyskutowaliśmy o wielu ważnych tematach na naszym wcześniejszym spotkaniu. Układało nam się dobrze, co naprawdę zirytowało wielu nienawistników, którzy chcieli zobaczyć mecz bokserski. Wielkie wyniki nadejdą!” – głosi wpis prezydenta.

„Rosja zgodziła się pomóc w sprawie Korei Północnej, gdzie mamy bardzo dobre relacje i proces idzie naprzód” – dodał Trump.

W kolejnym tweecie napisał: „Nie ma pośpiechu, sankcję pozostają! Wielkie korzyści i ekscytująca przyszłość na końcu procesu!”.

Media i politycy, włącznie z prominentnymi Republikanami, skrytykowali Trumpa za jego zachowanie podczas poniedziałkowej, wspólnej konferencji prasowej z Putinem w Helsinkach. Prezydent powiedział, że nie widzi żadnego powodu, by wierzyć, że Rosja ingerowała w przebieg wyborów w 2016 roku na jego korzyść, wbrew wnioskom przedstawionym mu przez amerykański kontrwywiad.

Szef amerykańskiego wywiadu Dan Coats wydał tuż po konferencji prezydenta oświadczenie, w którym podkreślił, że agencje wywiadowcze podtrzymują swe ustalenia dotyczące Russiagate.

We wtorek prezydent oświadczył, że przejęzyczył się – chciał powiedzieć, że nie widział powodu, dla którego to Rosja nie ingerowała w wybory w USA.

Trump powiedział również, że tematem jego rozmów z Putinem była także kwestia Korei Północnej, wobec której – w jego ocenie – „nie ma potrzeby do pośpiechu”. Przywódcy mieli również poruszyć problem redukcji światowego arsenału jądrowego.

PAP/RIRM

 

drukuj