fot. Adam Gąsiorowski

Puławy: warsztaty edukacyjne dla młodzieży z cyklu „Nowe widnokręgi – zrozumieć media”

14 maja w I Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Adama Jerzego Czartoryskiego w Puławach miały miejsce warsztaty prowadzone przez wykładowców i szkoleniowców z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia. Obecni byli redaktorzy, dziennikarze, montażyści i operatorzy z Radia Maryja i TV Trwam. 

Celem warsztatów było przekazanie różnorodnych informacji z dziedziny mediów i dziennikarstwa. Uczniowie naszej szkoły mogli posiąść podstawowe wiadomości oraz umiejętności pracy z kamerą. Na samym początku chętni mogli spróbować swoich sił w roli prezenterki pogody lub prezentera sportowego. Podsumowaniem pierwszego etapu było ukazanie siły obrazu, która pozwala manipulować uczuciami odbiorców według zamysłu producentów. W dalszych częściach ukazane były proste sposoby techniki montażu. Kolejną sposobnością na aktywność uczniów była scena dotycząca perspektywy, w której wybrane osoby mogły odnaleźć się w miłosnej scenie. Zostaliśmy poinformowani o technikach marketingu i wpływaniu na emocje człowieka.

Podczas aktywnych przerw uczestnicy warsztatów mogli zwiedzić i poznać tajniki działania wozu transmisyjnego. Obecne osoby mogły również skorzystać z możliwości zaznajomienia się z profesjonalnym sprzętem telewizyjnym.

Kolejnym punktem warsztatów było ukazanie pracy z dźwiękiem. Zostaliśmy zapoznani z metodami jego manipulowania. Prowadzący prezentację ukazał możliwości wykorzystania nagrania podczas montażu. Wykorzystany może być do poprawienia, wokalu podczas nagrywania płyty, lub wyrwania z kontekstu wypowiedzi rozmówcy. Zostały pokazane metody przeprowadzenia wywiadu na różny sposób, tak, żeby osoba wypowiadająca się nawet nie wiedziała o tym co mówi.

Na zakończenie warsztatów odbyła się prezentacja dotycząca prasy oraz siły słowa.  Zaprezentowano nam jak odróżnić techniki stosowane w reklamach i promocjach. Warsztaty wieńczyła prezentacja materiałów przygotowanych przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach.

 

fot. Adam Gąsiorowski

Daniel Wiraszka, Mikołaj Zakrzewski

 

 

 

drukuj