fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Puck: Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w obchodach 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Dziś w Pucku odbędą się obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda, który tego dnia spotka się także z mieszkańcami Władysławowa i Wejherowa.

10 lutego 1920 r. w godzinach rannych generał Józef Haller dotarł do Gdańska pociągiem z Torunia. Na dworcu czekały na niego tłumy Polaków i lokalne władze. Dr Józef Wybicki, pierwszy starosta pomorski, wręczył generałowi dwie platynowe obrączki. Jedną z nich kilka godzin później generał Józef Haller wrzucił w wody Bałtyku w Pucku, dokonując symbolicznych zaślubin Polski z morzem, natomiast drugą nosił kolejnych 40 lat na palcu.

– Ta uroczystość w Pucku to punkt kulminacyjny tego przemarszu frontu pomorskiego, który szedł od Torunia, poprzez miejscowości leżące po drodze, do Pucka – tłumaczy Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.   

Jak dodaje Tomasz Miegoń, jednymi z głównych uczestników uroczystości zaślubin Polski z morzem byli Kaszubi.

– To dzięki nim polskość przez stulecia była tutaj zachowana i zachowana była wiara, która tę polskość tylko umacniała – podkreśla dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się w Pucku o godz. 10.00 na placu przed kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. O godz. 11.00 sprawowana będzie Msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia. Następnie w asyście kompanii reprezentacyjnej i orkiestry Marynarki Wojennej wierni przejdą do portu rybackiego w Pucku, gdzie odbędzie się akt odnowienia zaślubin Polski z morzem.

– Kolejny etap – przejście możliwie najbliżej tego historycznego miejsca, gdzie odbywały się zaślubiny Polski z morzem. Idąc w tamtym kierunku przejdziemy obok tablicy edukacyjnej, która przygotował IPN Gdańsk, tablicę mówiąca o tym, co wydarzyło się 10 lutego 1920 roku –  wskazuje Jan Hlebowicz, rzecznik IPN w Gdańsku.

Po uroczystościach w Pucku Andrzej Duda uda się do Władysławowa. Tam na placu przed pomnikiem gen. Józefa Hallera spotka się z mieszkańcami. Potem prezydent złoży wieniec przed pomnikiem Antoniego Abrahama, propagatora polskości Pomorza, zwanego „królem Kaszubów” – mówi Krzysztof Drażba z IPN w Gdańsku.

– Antoni Abraham był niewykształconym człowiekiem, ale miał w sercu Polskę i na każdym kroku, mimo różnych trudności – rodzinnych i materialnych – walczył o tą polskość mimo szykan Niemców – podkreśla Krzysztof Drażba.  

Antoni Abraham o Pomorze walczył także podczas spotkania w Wersalu.

– Jest właśnie legenda, że w rozmowie z prezydentem USA Woodrowem Wilsonem i premierem Wielkiej Brytanii Lloydem Georgem – bo to Wielka Brytania szczególnie miała opory przed tym, by zgodzić się na przyłączenie Pomorza do Polski, szczególnie Gdańska – Antoni Abraham podobno walnął pięścią w stół i powiedział, że Pomorze musi być przyłączone do Polski – zaznacza Krzysztof Drażba.

Na zakończenie swojego pobytu w województwie pomorskim związanego ze 100-leciem zaślubin Polski z morzem prezydent Andrzej Duda pojedzie do Wejherowa. Tam spotka się z mieszkańcami, a w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej odsłoni tablicę poświęconą inkorporacji Pomorza Gdańskiego do Polski.

Ostatnim punktem wizyty prezydenta będzie udział w uroczystym koncercie w Filharmonii Kaszubskiej. Prezydentowi będzie towarzyszyć małżonka Agata Kornhauser-Duda.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl