fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Uroczystości z okazji 25-lecia PKW

Prezydent Polski Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach „25-lecia Demokratycznego Prawa Wyborczego i Organów Wyborczych w Polsce”. Do Zamku Królewskiego przybyli przedstawiciele Sejmu, Senatu a także Państwowej Komisji Wyborczej.

Prezydent w krótkim wystąpieniu zwrócił uwagę, że dzisiejsza uroczystość wskazuje moment prawdziwego rozpoczęcia demokracji w Polsce. W ten sposób odniósł się on do obchodzonej niedawno rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

Czy jest demokratycznym prawo, które było stanowione przez nie w pełni demokratycznie wybrany Sejm? Oczywiście można na ten temat dyskutować, ale z pewnością jest tutaj bardzo istotna wątpliwość. Tymczasem rzeczywistym przełomem w tym zakresie był 28 czerwca 1991 rok kiedy to uchwalono nową ordynację wyborczą do Sejmu. Ordynację, która przesądzała o tym, że następne wybory Sejmowe, te które miały się odbyć na jesieni, będą już w pełni wyborami wolnymi – mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda dziękował wszystkim, którzy przyczyniali się do tego, aby wybory na przestrzeni tych 25 lat były przeprowadzane w sposób coraz bardziej sprawny. W jego ocenie wyzwaniem przed jakim dziś stoimy, jest praca nad podwyższeniem frekwencji wyborczej. Powinniśmy być także otwarci na propozycje, które przewidują jeszcze większą transparentność wyborów zaznaczył prezydent.

RIRM

drukuj