fot. PAP/EPA

Prezydent: Polacy, którzy ratowali Żydów, to bohaterowie naszego narodu i całej ludzkości

Polacy, którzy ratowali pod okupacją niemiecką swoich żydowskich współobywateli, są bohaterami naszego narodu i całej ludzkości – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości upamiętnienia rodziny Lubkiewiczów w Sadownem (woj. mazowieckie).

W liście odczytanym w trakcie uroczystości organizowanej w Sadownem na Mazowszu przez Instytut Pileckiego, prezydent podkreślił, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką to „hołd złożony tym, którzy w nieludzkich czasach – choć groziła za to natychmiastowa kara śmierci – starali się przeciwdziałać Zagładzie, dając wyraz wierności najwyższym wartościom. Są oni bohaterami naszego narodu i całej ludzkości.”

„Holokaust stał się nie tylko wielką tragedią dla Polski i całej Europy, ale także jedną z najstraszniejszych zbrodni w dziejach ludzkości. W tych mrocznych czasach zajaśniała jednak wielkim blaskiem gwiazda tych, którzy stanęli po stronie swoich żydowskich współobywateli – także tu, w Sadownem” – napisał prezydent Andrzej Duda.

Przypomniał przy tym, że na liście Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata widnieje ponad trzysta nazwisk okolicznych mieszkańców.

„Są oni przykładem i świadectwem postawy tych jakże wielu naszych rodaków, którzy w imię człowieczeństwa i miłości bliźniego zdobywali się na taką odwagę, jakiej trudno wymagać od kogokolwiek” – napisał.

„Niech upamiętnienie ich braterstwa będzie znakiem, że wspólna historia Polaków i Żydów, w której bolesnym rozdziałem była niemiecka okupacja i Holokaust, wciąż jest dla nas przejmującą lekcją braterstwa i solidarności” – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl