fot. flickr.com

Złożono 36 tys. wniosków w ramach programu „Czyste powietrze”

Program „Czyste powietrze” nabiera tempa. Do tej pory złożono 36 tys. wniosków. Najwięcej na Śląsku. W czołówce są też Mazowsze i Małopolska.

Razem to 103 mld zł na termomodernizację domów i wymianę pieców.

Domy jednorodzinne są odpowiedzialne – według szacunków i obliczeń – za ok. 60 proc. zanieczyszczeń – wskazuje Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

Stąd rządowy program „Czyste powietrze”, który – jak mówi Henryk Kowalczyk– nabiera tempa.

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska przyjmują wnioski, podpisują umowy, rozpatrują wnioski, podejmują uchwały, a nawet rozpoczęły się już wypłaty pieniędzy z tego programu – zaznacza minister środowiska.

Łącznie Polacy złożyli do tej pory 36 tys. wniosków.

Podpisywanie umów już trwa. Jest ich od tysiąca do 2 tys. tygodniowo – wskazuje Henryk Kowalczyk.

Najwięcej wniosków do tej pory złożono w województwie śląskim – ponad 4 tys. W czołówce jest też Mazowsze i Małopolska. Resort nie przewiduje istotnych zmian w funkcjonowaniu programu. Według deklaracji ministra Henryka Kowalczyka, nie ma też zagrożenia dla finansowania. Program ma być realizowany przy wsparciu ze środków unijnych. Stąd rozmowy z Komisją Europejską.

Są to rozmowy na temat finansowania w przyszłej perspektywie finansowej w latach 2021-2027, aby również ze środków europejskich można było dofinansować ten program – podkreśla minister.

Priorytetem w negocjacjach jest dofinansowanie do kotłów na paliwo gazowe i elektryczne. Tam, gdzie nie ma innej opcji, w grę wchodzi też paliwo stałe.

TV Trwam News/RIRM

drukuj