PAP/Marcin Obara

Ulicami Warszawy przeszedł Narodowy Marsz Życia

Pod hasłami: „Polska rodziną silna”, „Czas dla życia, nie zabijaj”, „Głośmy radość życia”, „Ruch Prawdziwa Europa za życiem” ulicami Warszawy przeszedł w niedzielę Narodowy Marsz Życia. Postulaty uczestników marszu to m.in. prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Inne postulaty to wsparcie dla naturalnej rodziny oraz prawo rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci.

W marszu, który wyruszył z pl. Zamkowego i przeszedł na pl. Trzech Krzyży wzięły udział tysiące osób; jego uczestnicy domagali się jak najszybszego przyjęcia przez Sejm w formie ustawy obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję” oraz wypowiedzenia przez nasze państwo Konwencji Stambulskiej i zaproponowania Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny.

Wymarsz poprzedziła Msza św. w kościele Św. Anny na Krakowskim Przedmieściu; przed wyruszeniem odśpiewano hymn narodowy, po czym odczytany został list od prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników marszu.

Prezydent podkreślił w nim, że „dzień ten powinien stać się okazją do narodowej refleksji, nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.

„Po upadku komunizmu, kiedy to wraz z wolnością państwo polskie przywróciło też godność i prawną ochronę wszystkim obywatelom” – dodał.

Według prezydenta znalazło to wyraz w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 28 maja 1997 roku, które stwierdza, że „życie ludzkie w każdym stadium rozwoju jest wartością chronioną konstytucyjnie”.

„Wszystkie te doniosłe postanowienia nie byłby możliwe, żeby nie zaangażowanie wielu osób, które zabierały i wciąż zabierają głos w obronie życia, przedstawiając argumenty za poszanowaniem prawa do jego pełnej ochrony. Szczególną rolę odegrało tu bez wątpienia nauczanie naszego wielkiego rodaka papieża Jana Pawła II, który przypominał, że także państwa pluralistyczne >>nie mogą zrezygnować z norm etycznych w swoim prawodawstwie i życiu publicznym, zwłaszcza tam, gdzie ochrony domaga się dobro podstawowe, jakim jest życie człowieka od momentu jego poczęcia aż po naturalną śmierć<<” – napisał prezydent w liście do uczestników marszu.

Dodał, że konstytucyjna ochrona życia ludzkiego jako najwyższej wartości „winna być przedmiotem pogłębionej i nieustannej refleksji”. Prezydent podziękował jednocześnie wszystkim, którzy angażują się w dyskusję nad tym ważnym problemem, broniąc zwłaszcza „prawa do życia najsłabszych, w tym dzieci nienarodzonych”. Prezydent wyraził też głębokie przekonanie, że działania te odniosą efekt w postaci „rosnącej świadomości społecznej i otwarcia się na dar życia postrzeganego zawsze jako wielkie dobrodziejstwo”. Prezydent wyraził też przekonanie, że życie ludzkie w Polsce będzie coraz bardziej chronione.

Organizatorzy marszu Chrześcijański Kongres Społeczny w trakcie marszu zapewnili jego uczestników, że będą się upominać o konkretne działania władz obiecane i deklarowane, a „obecnie zaniechane, które stanowią bardzo ważne elementy budowania w naszym kraju sprawiedliwego ładu społecznego, w którego centrum jest godność człowieka i prawa rodziny”. Chodzi m.in. o jak najszybsze przyjęcie przez Sejm obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, pod którym podpisało się ponad 800 tysięcy osób, oraz wypowiedzenie przez Polskę „genderowej” Konwencji Stambulskiej i zaproponowanie Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny.

Chrześcijański Kongres Społeczny wierzy, że ten rok może być kluczowy dla realizacji postulatu ochrony życia od poczęcia, a szczególnie w przypadku eugenicznym. Podstawą tej wiary, jak wskazują organizatorzy Narodowego Marszu Życia, jest fakt, że „rządzący dziś Polską mają wszystkie instrumenty, aby ochronę życia zagwarantować prawem”.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl