fot. PAP/EPA

Przywódcy Japonii, Korei Płd. i Chin odbyli dwustronne spotkania

Premierzy Chin i Japonii przybyli do Seulu, aby wziąć w poniedziałek udział w pierwszym od niemal 5 lat trójstronnym szczycie z prezydentem Korei Południowej, który ma skupić się na kwestiach gospodarczych. W niedzielę przywódcy odbyli dwustronne rozmowy.

Przed szczytem prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol odbył w niedzielę po południu osobne rozmowy z premierem Chin Li Qiangiem i Japonii – Fumio Kishidą.

„Uważam, że Korea Południowa i Chiny powinny ściśle współpracować nie tylko dla naszych dwustronnych relacji, ale także dla pokoju i dobrobytu społeczności międzynarodowej” – powiedział Jun Suk Jeol w swoim przemówieniu, otwierającym spotkanie z Li, dla którego jest to pierwsza wizyta w Korei Południowej od objęcia stanowiska w marcu 2023 r.

Jun Suk Jeol podkreślił znaczenie współpracy z Chinami w celu rozwiązania rosnącej niepewności gospodarczej w następstwie trwającej wojny na Ukrainie i konfliktu między Izraelem a Hamasem.

„Mam nadzieję, że będziemy mogli nadal wzmacniać naszą współpracę w obliczu dzisiejszych globalnych kryzysów” – powiedział prezydent.

Chiński premier podkreślił bliskie stosunki gospodarcze między oboma krajami i wyraził nadzieję na dalszy rozwój więzi dla „obopólnych korzyści”.

„Chiny chcą współpracować z Koreą Południową, aby stać się wiarygodnym i dobrym sąsiadem oraz wspierającym partnerem, który pomaga sobie nawzajem odnieść sukces” – wskazał Li.

Obaj przywódcy zgodzili się na rozpoczęcie dialogu dyplomatycznego i dotyczącego bezpieczeństwa oraz wznowienie drugiego etapu rozmów w sprawie umowy o wolnym handlu.

Prezydent Korei Południowej przeprowadził następnie rozmowy z premierem Japonii, podkreślając po spotkaniu, że wymiana handlowa między oboma krajami „znacznie wzrosła w ciągu ostatniego roku”. Ze swojej strony Kishida powiedział, że Seul i Tokio powinny dalej zacieśniać współpracę.

Obaj przywódcy wyrazili również zaniepokojenie północnokoreańskimi testami rakietowymi i rozwojem broni nuklearnej.

Późnym popołudniem zakończyło się także pierwsze oficjalne dwustronne spotkanie Kishidy z Li po tym, jak stosunki japońsko-chińskie pogorszyły się częściowo z powodu rozpoczęcia uwalniania uzdatnionych radioaktywnych ścieków z uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima w ubiegłym roku. W reakcji na to Pekin całkowicie zakazał importu wszystkich owoców morza z Japonii.

Kishida ze swojej strony potwierdził zaangażowanie w promowanie „wzajemnie korzystnych stosunków strategicznych”, ale także zaapelował o natychmiastowe zniesienie embarga.

Jak podaje japońska telewizja NHK premierzy zgodzili się promować współpracę w obszarach takich jak ochrona środowiska, oszczędzanie energii oraz opieka medyczna. Kishida miał także poruszyć kwestię chińskich roszczeń terytorialnych wobec Japonii i na Morzu Południowochińskim.

Poprzedni taki szczyt miał miejsce w 2019 r. w chińskim mieście Chengdu. Od objęcia stanowiska w 2022 r. prezydent Jun dąży do zbliżenia pomiędzy Seulem i Tokio zawłaszcza w obliczu zagrożeń płynących z Korei Północnej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl