fot. flickr.com

Do Korei Południowej zbiegło od początku roku 828 obywateli Korei Północnej

828 obywateli komunistycznej Korei Północnej zbiegło w pierwszych 10 miesiącach 2019 roku do kapitalistycznej Korei Południowej – ogłosiło dziś ministerstwo ds. zjednoczenia w Seulu. Nowe dane wskazują, że liczba ucieczek utrzymuje się na stałym poziomie.

W 2018 roku na południową stronę granicy zbiegło 1137 osób i jeśli obecna częstotliwość ucieczek się otrzyma, na koniec roku bieżącego liczba ta będzie zbliżona – zauważyła południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Północnokoreańska dyktatura dysponuje bronią jądrową i rakietami międzykontynentalnymi, a w ostatnich miesiącach przeprowadziła szereg prób pocisków balistycznych, ale warunki życia wielu jej obywateli są bardzo trudne. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa alarmowała w tym roku, że niedobory żywności dotykają 40 proc. mieszkańców tego kraju.

Najwięcej ucieczek obywateli Korei Płn. do Korei Płd. odnotowano w 2009 roku, gdy było ich 2914. Odkąd pod koniec 2011 roku władzę w Korei Płn. objął Kim Dzong Un, co roku przez granicę przedostaje się 1000-1500 jego rodaków – wynika z danych ministerstwa ds. zjednoczenia.

Obecnie w Korei Płd. mieszka około 32 tys. północnokoreańskich zbiegów. Przedostali się oni tam po wojnie z lat 1950-1953, która przypieczętowała podział Korei na komunistyczną Północ i kapitalistyczne Południe. Oba państwa koreańskie do dziś pozostają ze sobą formalnie w stanie wojny.

Relacje pomiędzy Seulem a Pjongjangiem zaczęły się poprawiać w 2018 roku w czasie igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Od tamtej pory przywódcy obu Korei kilkakrotnie spotkali się ze sobą, za każdym razem deklarując chęć pojednania.

Proces pokojowy napotkał jednak w ostatnich miesiącach trudności w związku z impasem w negocjacjach nuklearnych pomiędzy Koreą Północną a USA. Kim Dzong Un wielokrotnie zapewniał o gotowości do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”, ale jak dotąd nie ogłoszono konkretnego planu likwidacji programu jądrowego i arsenału nuklearnego Korei Płn. W mocy pozostają również surowe sankcje gospodarcze, nałożone na Pjongjang przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

PAP

drukuj