fot. Tomasz Strąg

Przyszłość nowelizacji Kodeksu wyborczego

W Sejmie trwa pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego. Zmiany przygotowało Prawo i Sprawiedliwość. Założenia przepisów z mównicy sejmowej przedstawił szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Marek Ast, który wskazał, że zmiany mają prodemokratyczny i proobywatelski charakter.

Nowela Kodeksu wyborczego składa się z kilku obszarów. Jeden z nich dotyczy ułatwienia obywatelom dotarcia do lokali wyborczych, a więc także zwiększenia frekwencji.

Projekt przewiduje, że komisje będzie można tworzyć w miejscowościach liczących od 200 osób. Wcześniej w obwodzie musiało mieszkać co najmniej 500 osób.

– Jeżeli jest taka możliwość techniczna, bo musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nie w każdej miejscowości liczącej minimum 200 osób będzie świetlica, szkoła lub inny lokal, który nada się do tego, by zorganizować tam lokal wyborczy. Granicę obniżamy do 200 mieszkańców. Według naszych obliczeń powinno to spowodować wzrost liczby stałych obwodów i lokali wyborczych do około sześciu tysięcy – wskazywał Marek Ast.

Według projektu samorządy będą miały obowiązek zorganizowania bezpłatnego przewozu do lokali. Dotyczy to gmin, w których m.in. nie funkcjonuje transport publiczny. Transport ma być zapewniany również osobom niepełnosprawnym i powyżej 60. roku życia. W noweli likwiduje się też odrębne komisje w obwodzie do przeprowadzenia głosowania i ustalenia wyników.

Drugi obszar skupia się natomiast na wzmocnieniu transparentności procesu wyborczego. Zwiększy się tu m.in. rola męża zaufania. Będzie on miał np. prawo do rejestrowania prac komisji. Zmiany obejmą także kwestie składania sprawozdań finansowych przez partie polityczne.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl