fot. pixabay.com

Przyjęcie projektu o przekształceniu OFE w IKE

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy likwidującej Otwarte Fundusze Emerytalne. Zakłada on stopniowe przekształcenie OFE w Indywidualne Konta Emerytalne (IKE).

Przekształcenie miałoby nastąpić z dniem 28 stycznia 2022 r.  Przejście z OFE na IKE ma być opcją domyślną. Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności czy dostarczania deklaracji przez oszczędzających.

Pieniądze, które tam trafią, mają podlegać dziedziczeniu. Inną opcją jest przekazanie środków do ZUS-u, gdzie odkładane są już nasze przyszłe emerytury.

Zgodnie z projektem w tym celu od 1 czerwca do 2 sierpnia należy złożyć stosowną deklarację.

Dr Grzegorz Piątkowski, ekonomista, wskazuje, że nowy pomysł na likwidację OFE, może pogłębić społeczną nieufność Polaków wobec systemu emerytalnego.

– Niestety w Polsce mamy dużą niestabilność, jeśli chodzi o cały system zabezpieczenia emerytalnego. Jest to system, który wymaga inwestowania przez dziesięciolecia. Inwestujący, czyli wszyscy odkładający pieniądze w jakimkolwiek modelu, oczekujemy stabilności. Chcemy wiedzieć, że będziemy mieli wypłacane świadczenia na emeryturze. Wprowadzane co jakiś czas modyfikacje nie sprzyjają tej stabilności – tłumaczy dr Grzegorz Piątkowski.

Projekt ws. OFE miałby wejść w życie 1 czerwca 2021 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl