Przygoda z mediami

W piątej już edycji warsztatów dziennikarskich dla młodzieży w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, organizowanych pod hasłem „Nowe widnokręgi: dziennikarstwo, polityka, kultura i nowoczesność” w dniach od 15 do 17 lutego, licznie uczestniczyli młodzi z całej Polski i z zagranicy.

Warsztaty składały się z kilku bloków, które obejmowały zajęcia prasowe, radiowe, telewizyjne, multimedialne, komunikacyjne oraz aktorskie. Te ostatnie cieszyły się dużą popularnością. Dzięki nim uczestnicy mogli zmierzyć się z trudnościami związanymi z poprawną artykulacją czy też dykcją. Nie zabrakło również ćwiczeń z emisji głosu, wyjaśniających m.in., na czym polega praca przepony.

Media bez tajemnic

Na warsztatach prasowych młodzież mogła dowiedzieć się, co oznaczają określenia typowe dla żargonu medialnego, tj. wierszówka czy zajawka. – Nie zabrakło oczywiście rozmów na tak ważne tematy jak etyka dziennikarska – zaznacza red. Katarzyna Cegielska, wykładowca w WSKSiM, prowadząca zajęcia z prasy. Warsztaty radiowe, prowadzone przez red. Pawła Bielickiego, pogłębiły wiedzę uczestników na temat pozyskiwania dźwięku i późniejszego jego opracowywania, czyli montażu, a red. Paweł Kania, pracownik Telewizji Trwam, zaprezentował główne zasady prawidłowych kadrów filmowych.

Oprócz bloków warsztatowych odbyły się także dwa wykłady, m.in. o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR na temat pedagogiki mass mediów. Po nim uczestnicy otrzymali książkę „Świat manipulacji” autorstwa ks. bp. Adama Lepy, dzięki której po powrocie do domów będą mogli poszerzać wiedzę na temat funkcjonowania mediów. Jak zawsze młodzież miała możliwość odwiedzenia Radia Maryja oraz Telewizji Trwam i zobaczenia na żywo pomieszczeń i specjalistycznego sprzętu, tj. konsoli radiowych czy też kamer telewizyjnych.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, obok kształcenia intelektu i rozwoju kultury medialnej, kładzie duży nacisk na wzmocnienie sfery religijno-duchowej. Dlatego młodzi uczestniczyli w codziennej Eucharystii. Opiekę duszpasterską nad uczestnikami objął o. Marcin Krupa CSsR, posługujący w Radiu Maryja i organizujący wyjazdowe warsztaty dziennikarskie. – Młodzież jest żywiołowa i spontaniczna. Staram się razem z nimi odnajdywać się w tym dynamizmie i słuchać przede wszystkim tego, co mówią – akcentuje o. Marcin Krupa.

Atrakcyjnym punktem zimowych warsztatów była prowadzona na żywo audycja dla młodzieży „Czas wzrastania”. Było to niezwykłe doświadczenie pozwalające namacalnie przekonać się, jak funkcjonuje radio od wewnątrz. Młodzież miała także okazję zaprezentować swoje zdolności podczas pogodnego wieczoru. Uczestnicy wykorzystali swoje umiejętności aktorskie i komiczne. Serca młodych widzów podbił występ tegorocznego maturzysty Aleksandra Szmai z Kalisza, który wykonał utwór muzyczny własnego autorstwa. – Cieszę się, że mogłem tutaj wystąpić, bo jest to uczelnia dla każdego człowieka chcącego się rozwijać i przede wszystkim posiadającego tę iskrę, która pcha go do przodu, czasami pod prąd – przekonuje Aleksander. Pogodny wieczór zakończył się projekcją filmu o Chiarze „Luce” Badano.

Adepci dziennikarstwa

Trzy dni upłynęły intensywnie, ale i owocnie. Młodzi ze wzruszeniem żegnają się z nowo poznanymi przyjaciółmi, wymieniają się numerami telefonów. – Spotkamy się na kolejnych warsztatach – powtarzają. Sami dziwią się, że ten krótki czas mógł ich tak do siebie zbliżyć. – W mojej grupie panowała niezwykła atmosfera, bardzo zżyliśmy się ze sobą i szkoda, że tak krótkie są te warsztaty – mówi Marcin Więckowski z Łodzi.

Zapytani o wrażenia po warsztatach, uczestnicy odpowiadają jednych tchem, że było warto. – Myślę, że pobyt na tych warsztatach da mi lepsze perspektywy na przyszłość – twierdzi Magdalena Nowakowska z Gdańska. – Z pewnością nie zapomnę tego, czego się tutaj nauczyłam, bo były to naprawdę interesujące, a przede wszystkim pomocne informacje – dodaje Anna Szybiak z Płocka.

Mimo trudu związanego z przybyciem do Torunia pozytywnie warsztaty postrzegają także uczestnicy z zagranicy. – Warto jest przebyć taką, a może i nawet większą odległość, żeby się tutaj znaleźć – przekonuje Philipp Kożuch z Niemiec. Podobnego zdania jest Samuel Kukuczka z Czech. – Zachęcam wszystkich do przyjazdu tutaj, gdyż tutejsza atmosfera jest naprawdę niezwykła – wyjaśnia. Dzięki warsztatom wielu młodych decyduje się na studia w WSKSiM.

Sukces warsztatów bardzo cieszy władze WSKSiM, które dokładają wszelkich starań, aby goszcząca młodzież czuła się na uczelni bardzo dobrze. – Głównym celem warsztatów jest obrona młodych przed szerzącą się manipulacją oraz zachęcenie ich do wyboru zawodu dziennikarza – wyjaśnia dr Maria Laska, prorektor. Jak przypomina, pomysłodawcą warsztatów jest o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, który z wychowaniem młodych wiąże przyszłość naszego kraju. Z kolei rektor toruńskiej uczelni o. dr Zdzisław Klafka CSsR zachwyca się skupieniem uczestników warsztatów na Eucharystii oraz zachowaniem podczas zajęć. – Ta młodzież wnosi na uczelnię wiele świeżości i radości, jest uśmiechnięta, bardzo naturalna oraz ma poczucie solidarności i braterstwa – mówi z podziwem o. Zdzisław Klafka.

Kolejna edycja warsztatów dziennikarskich w Toruniu odbędzie się w czasie wakacji. Młodzież zrzeszająca się na różnych portalach społecznościowych już teraz planuje przeżyć w murach WSKSiM przygodę z dziennikarstwem.

Monika Niżnik
studentka III roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej WSKSiM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl