Prześladowania Kościoła dawniej… i dziś

W czwartek, 16 stycznia, toruński oddział Stowarzyszenia „Civitas Christiana” razem z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej organizuje konferencję na temat „Prześladowania Kościoła katolickiego w okresie PRL”. Rozpocznie się ona o godzinie 10.00 w auli uczelni przy ul. Droga Starotoruńska 3.

Konferencja na temat prześladowań Kościoła katolickiego w okresie PRL to kolejna wspólna inicjatywa toruńskiego oddziału „Civitas Christiana” i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. – Od samego początku zamierzaliśmy nawiązać współpracę z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej i dlatego co roku chcemy organizować wspólnie konferencję historyczną w różnym zakresie – mówi Piotr Hoffmann, przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Jak dodaje, w zeszłym roku akademickim owocem współpracy była także konferencja na temat edukacji historycznej w polskich szkołach. – Myślę, że współpraca z WSKSiM będzie się nadal rozwijała i dlatego chcemy takie spotkania naukowe wspólnie organizować – dodaje Piotr Hoffmann.

O co chodzi wrogom?

Dlaczego w tym roku tematem spotkania będzie prześladowanie Kościoła katolickiego? – Ponieważ przez ostatnie miesiące narastała nagonka na Kościół katolicki, fabrykowano różnego rodzaju oskarżenia przeciw duchownym. Wrogom Kościoła chodzi o to, by odłączyć ludzi od Kościoła – wyjaśnia przewodniczący toruńskiego oddziału „Civitas Christiana”.

Podczas konferencji głos zabiorą głównie historycy zajmujący się w swojej pracy naukowej prześladowaniami Kościoła katolickiego. Witold Konopka przypomni o represjach władz komunistycznych podczas uroczystości religijnych w diecezji chełmińskiej, a s. dr Katarzyna Sztylc szykany, na jakie ze strony PRL były narażone zgromadzenia zakonne. O prześladowaniach świeckich w analogicznym czasie powie prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski. Kolejnym prelegentem będzie prof. dr hab. Mirosław Golon z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który przybliży temat represji stalinowskich wobec Kościoła katolickiego na polskiej prowincji na przykładzie wybranych parafii. Ważny temat podejmie prof. dr hab. Wojciech Polak, mówiąc o nieznanych aspektach dotyczących śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Szczególny będzie też wykład dr. Petera Rainy o prześladowaniach władz komunistycznych wobec Prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. – Peter Raina był zaprzyjaźniony z księdzem Prymasem Stefanem Wyszyńskim. Sam był także prześladowany w okresie komunizmu, m.in. za bliskie kontakty z Kościołem, czyli właśnie z księdzem Prymasem oraz z kardynałem Karolem Wojtyłą – wyjaśnia Piotr Hoffmann, jeden z organizatorów konferencji. – Doktor Raina był także przyjacielem wielu biskupów ówczesnego Episkopatu. Do dzisiaj zajmuje się tematyką prześladowania Kościoła – podkreśla Hoffmann. Najnowszą książką Petera Rainy jest pozycja dotycząca prześladowań kapelana gdańskiej „Solidarności” ks. prałata Henryka Jankowskiego („Ostatnia bitwa prałata”).

Walka z Kościołem dziś

Konferencja nie zakończy się jednak na przywoływaniu przypadków z historii, z czasów PRL. Ostatni temat, który zostanie podjęty przez prof. Andrzeja Zybertowicza, nawiązuje do tego, jak współcześnie walczy się z Kościołem w Polsce. – Chcieliśmy porównać te dwa systemy odległe od siebie, jeśli chodzi o ideologię, ale zbliżone co do metod walki z Kościołem – podkreśla Piotr Hoffmann.

Konferencji będzie towarzyszyć wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Więzienne lata Prymasa Stefana Wyszyńskiego 1953-1956”. Przedstawia ona cytaty z „Zapisków więziennych” oraz kilkadziesiąt archiwalnych fotografii pochodzących m.in. z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Zgromadzenia Księży Marianów w Stoczku Klasztornym, dokumentujących miejsca uwięzienia Prymasa Tysiąclecia.

Wstęp na konferencję jest wolny. Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej zapraszają przede wszystkim młodzież szkół średnich.

 

Katarzyna Cegielska

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl