Przedterminowe wybory w Kosowie – 11 czerwca

Prezydent Kosowa Hashim Thaci zarządził dziś przeprowadzenie 11 czerwca przedterminowych wyborów parlamentarnych, co jest następstwem uchwalenia w środę przez parlament wotum nieufności wobec funkcjonującego od ponad dwóch lat rządu premiera Isy Mustafy.

Opozycja oskarżała rząd, że nie spełnił swych obietnic wyborczych.

„Przedterminowe wybory do parlamentu Republiki Kosowo odbędą się 11 czerwca 2017 roku” – napisał Thaci w liście do komisji wyborczej.

Będą to już trzecie wybory parlamentarne w Kosowie od czasu ogłoszenia jego niepodległości w 2008 roku.

Mimo wzrostu gospodarczego na poziomie około 4 proc. rocznie Kosowo pozostaje jednym z najuboższych państw w Europie, a bezrobocie obejmuje tam jedną trzecią ludności w wieku produkcyjnym.

Jak zaznacza Reuters, wybory dodatkowo opóźnią zawarcie porozumienia z Czarnogórą w sprawie przebiegu granicy, co jest warunkiem rezygnacji Unii Europejskiej z obowiązku wizowego wobec obywateli Kosowa. Oznacza to także czasowe zawieszenie prowadzonych pod unijną egidą rokowań Kosowa z Serbią, które mają przybliżyć oba państwa do członkostwa w Unii Europejskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl