Protesty przeciwko nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji

W wielu miejscach w Polsce odbyły się dziś protesty przeciwko przyjętej w piątek przez Sejm Ustawie o radiofonii i telewizji. Zgodnie z nią firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie będą mogły mieć większości w polskich mediach. TVN oraz związani z nią politycy twierdzą, że ustawa uderza bezpośrednio w stację.

W piątek dość nieoczekiwanie i w błyskawicznym tempie Sejm przyjął nowelę Ustawy o radiofonii i telewizji, która ma uregulować rynek medialny w Polsce. Przyjęcie w tak szybkim trybie ustawy pokazuje skuteczność aparatu władzy – mówił dr Wojciech Wciseł, medioznawca.

– Jeżeli trzeba, to można. To zwyczajna potrzeba uregulowania rynku medialnego, który do tej pory był nieuregulowany pod wieloma względami. Determinacja władzy pokazuje, że jest to priorytet – powiedział dr Wojciech Wciseł.

Nowelizację przepisów skrytykowała opozycja.

– PiS ponownie chce ukraść Polakom TVN. Chce ukraść Polakom TVN przed świętami i zamierza to zrobić w brutalny sposób – oznajmił Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

O losach nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji zadecyduje prezydent Andrzej Duda.

– To suwerenna decyzja pana prezydenta. W związku z tym każda decyzja, która zostanie podjęta, zostanie przyjęta przeze mnie z pełnym szacunkiem – zaakcentował wiceminister spraw zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk.

Opozycja zaapelowała o prezydenckie veto.

Apelujemy do pana prezydenta, żeby stanął ponad partyjnymi sporami, wzniósł się ponad małostkowość właściwą rządzącym dzisiaj Polską funkcjonariuszom PiS i ustawę odesłał tam, gdzie ona być powinna, to znaczy, żeby odesłał do kosza – oznajmił poseł Robert Kwiatkowski.

Jeśli prezydent złoży podpis pod ustawą, właścicielem telewizji i radia w Polsce będą mogły być podmioty spoza EOG, jednak pod warunkiem, że ich udział nie przekroczy 49 procent. To problem dla amerykańskiego koncernu Discovery, właściciela stacji TVN. Zdaniem władz telewizji TVN nowelizacja ustawy zmusza koncern Discovery do sprzedaży udziału w spółce. Jeśli Discovery tego nie zrobi, stacje TVN nie będą mogły nadawać na dotychczasowych koncesjach.

W wielu miastach w Polsce odbyły się protesty. Do ich udziału zachęcał m.in. Donald Tusk

Skapitulowali przed pandemią i drożyzną, ale idą na wojnę z wolnymi mediami. Będę w niedzielę o 1.009 na Krakowskim Przedmieściu” – wskazał Donald Tusk na Twitterze.

Główna manifestacja z udziałem polityków opozycji odbyła się w Warszawie. Protesty w obronie stacji TVN nie dziwią – mówił dr Wojciech Wciseł.

– Wprowadzenie prawa będzie miało swoje reperkusje i oddźwięk polityczny, co już się dzieje. Trudno się temu dziwić, dlatego że rynek medialny jest bardzo spolaryzowany, co zresztą pokazuje właśnie wolność słowa i nadawanie przez wielu nadawców w różnych obszarach w przestrzeni medialnej – podsumował medioznawca.

Prezydent Andrzej Duda na razie nie wyraził żadnej deklaracji w sprawie nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl