Protest przeciwko zwolnieniom w Hucie Bankowa

Związki zawodowe z Huty Bankowa w Dąbrowie Górniczej zapowiadają protesty przeciwko planowanym zwolnieniom grupowym i cięciom wynagrodzeń.

Do końca stycznia przyszłego roku pracę w hucie ma stracić 100 pracowników, a płace reszty załogi mają zostać obniżone średnio o 300 zł.

Pracodawca tłumaczy zwolnienia kryzysem w branży metalurgicznej i brakiem rynków zbytu na wyroby produkowane przez hutę.

Związkowcy argumentują z kolei, że zwolnienia są nieuzasadnione – mówi Henryk Myrda, przewodniczący zakładowej „Solidarności”.

– Widzimy, jak tutaj jest. Produkcja idzie, zamówienia są. Planuje się ograniczyć ilość osób do produkcji surowej w granicach 50 ton. Na obecną chwilę mamy 6400 zamówień. Gdzie tu jest prawda? Prawdopodobnie pod koniec następnego tygodnia będziemy realizować pikietę. Przedstawimy petycję. Jeżeli zarząd dalej nie będzie chciał się z nami porozumieć, to prawdopodobnie zorganizujemy się z całą grupą Alchemia, z pozostałymi zakładami – WRA, Batory, Rurexpol Częstochowa. Być może pojedziemy do Warszawy – podkreśla Henryk Myrda.

Huta Bankowa jest jedynym producentem obręczy kolejowych na rynku polskim.

Ma odbiorców w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, część produkcji kieruje także do krajów azjatyckich i Afryki Północnej.

RIRM

drukuj