fot. PAP/Mateusz Marek

Prokuratura negatywnie rozpatrzyła wnioski KO dot. delegalizacji Stowarzyszenia Marsz Niepodległości

Prokuratura negatywnie rozpatrzyła wnioski o delegalizację Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Domagali się tego posłowie i senatorowie klubu parlamentarnego Koalicja Obywatelska.

Rzekome propagowanie przez uczestników marszu totalitaryzmu, nawoływanie do nienawiści, rażące naruszenia prawa przez kierownictwo Stowarzyszenia Marsz Niepodległości – m.in. tymi argumentami posłowie i senatorowie klubu parlamentarnego Koalicja Obywatelska chcieli zdelegalizować Stowarzyszenie. Do prokuratury złożyli w tej sprawie odpowiednie wnioski. Zostały one odrzucone.

„Przeanalizowane dokumenty Stowarzyszenia, m.in. statut oraz program, prowadzą do przeciwnych wniosków. Program nie zakłada ani totalitarnych metod, ani praktyk właściwych dla wskazanych reżimów. Również działalności Stowarzyszenia nie cechuje nienawiść rasowa i narodowościowa. Analiza dokumentów Stowarzyszenia prowadzi do wniosku, że cele Stowarzyszenia i jego działalność polegają na promocji postaw i zachowań patriotycznych. Celem Stowarzyszenia jest m.in. promowanie obchodów Święta Niepodległości” – poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Aleksandra Skrzyniarz.

Prokuratura wskazała przy tym, że zapadła decyzja o odmowie wszczęcia postępowania lub ich umorzenie w sprawach dotyczących propagowania totalitaryzmu na marszach 11 listopada w ostatnich latach. Jak tłumaczyła rzecznik Aleksandra Skrzyniarz, czyny objęte tymi postępowaniami odnoszą się wyłącznie do zachowań osób fizycznych, a nie do Stowarzyszenia.

„Konstrukcja odpowiedzialności karnej przyjęta w Kodeksie karnym obejmuje wyłącznie osoby fizyczne, nie zaś osoby prawne czy jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Stowarzyszenie nie jest podmiotem, które może naruszyć prawo poprzez popełnienie czynów stypizowanych w art. 256 i art. 257 Kodeksu karnego, albowiem nie jest osobą fizyczną, która podlega odpowiedzialności karnej” – wyjaśniła Aleksandra Skrzyniarz.

Tegoroczny Marsz Niepodległości przejdzie ulicami Warszawy pod hasłem: „Niepodległość nie na sprzedaż”.

 

TV Trwam News

drukuj