Prokuratura: internauta nie znieważył prezydenta

Internauta z Nowego Sącza, który opublikował prześmiewczy filmik o prezydencie, nie znieważył głowy państwa – powiedział szef prokuratury rejowej w Nowym Sączu Waldemar Starzak.

17-letni chłopak usłyszał jednak zarzut kierowania gróźb karalnych pod adresem osoby, która o sprawie filmu zawiadomiła prokuraturę. Nowosądeczanin przyznał się do kierowania gróźb karalnych, wyraził skruchę i złożył obszerne wyjaśnienia.

Do aktu sprawy załączono przeprosiny chłopaka kierowane do osób, które mogły poczuć się urażone jego postępowaniem. Na obecnym etapie postępowania prokuratura nie widziała wystarczających podstaw do przedstawienia zarzutów znieważenia głowy państwa – powiedział prok. Waldemar Starzak.

– Nie wiemy na chwilę obecną, czy internauta jest tą osobą, która stworzyła ten film i opatrzyła go takim tytułem, czy też jest kolejną osobą, która w sieci ten film skopiowała. Dlatego też prokurator przedstawił tylko zarzut gróźb, natomiast kwestia popełnienia przestępstwa znieważenia głowy państwa, będzie przedmiotem dalszego postępowania i decyzja w tym zakresie zostanie podjęta w najkrótszym możliwym terminie – poinformował prokurator.

Filmik nowosądeczanina przedstawia prezydenta, który składa kwiaty pod pomnikiem Romana Dmowskiego, jest jednak puszczony od tyłu. Internauta zatytułował obraz „Pijany prezydent Andrzej Duda kradnie kwiaty spod pomnika Romana Dmowskiego”.

Za obrazę głowy państwa grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Policja przeszukała mieszkanie mężczyzny i zabezpieczyła jego komputer. Ministerstwo Sprawiedliwości nazywa sprawę skandalem i domaga się wyjaśnień od Prokuratora Generalnego.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl