fot. pixabay.com

Prokuratoria Generalna RP zachęca do waloryzacji kontraktów dot. zamówień publicznych

Prokuratoria Generalna RP zachęca do zmian w kontraktach o zamówieniach publicznych. Przekonuje, że ostateczne koszty upadłości przedsiębiorców może ponieść sama administracja.

O sytuacji informuje polska prasa. Gazeta powołuje się na opublikowane w ubiegłym tygodniu wytyczne Prokuratorii Generalnej RP, która zajmuje się obsługą prawną Skarbu Państwa.

Organ wskazał, że z uwagi na nadzwyczajną sytuację, w jakiej znalazła się polska gospodarka, waloryzacje kontraktów o zamówienia publiczne są nie tylko uzasadnione, ale wręcz konieczne.

Prokuratoria zwróciła uwagę, że zamawiający powinni uwzględnić wszystkie potencjalne konsekwencje związane z brakiem waloryzacji.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, ocenia, że to przejaw zdrowego rozsądku.

– Sytuacja na rynku budowlanym przede wszystkim bardzo mocno się zmieniła głównie z powodu wzrostu cen materiałów budowlanych, jak również wyjazdu 600 tys. mężczyzn na Ukrainę, którzy w tym sektorze pracowali. Wzrosły koszty siły roboczej. W pieniądzach kontraktowanych nie da się zrealizować wielu projektów. Znane są przypadki z sektora prywatnego i publicznego, gdzie firmy rezygnują z inwestycji, wolą zapłacić kary, bo jest to tańsze niż dokończenie projektów. Popieramy to, apelowaliśmy o to. Uważamy, że jest to działanie rozsądne – mówi Cezary Kaźmierczak.

Zdaniem Prokuratorii Generalnej często nie ma nawet potrzeby szczegółowego udowadniania konieczności zmian w umowach.

Nadzwyczajna sytuacja na rynku i potwierdzające ją analizy wystarczająco uzasadniają potrzebę aneksowania kontraktów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl