Projekty TR i SLD ws. klauzuli sumienia w Sejmie
Sejmowa komisja ustawodawcza rozpatrzy w tym tygodniu dwa projekty ustaw TR i SLD dotyczące tzw. klauzuli sumienia. Projekt SLD zakłada nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
Partia chce dodać zapis o tym, że gdy lekarz poinformuje pracodawcę o odmowie wykonania świadczenia ze względu na klauzulę sumienia, ten umowę gwarantującą jego wykonanie będzie musiał podpisać z podwykonawcą.
TR chce wykreślenia przepisów dotyczących klauzuli sumienia z dwóch ustaw: o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz o zawodach pielęgniarki i położnej.
Walka z klauzulą sumienia jest walką ideologiczną uderzającą w podstawy naszej cywilizacji – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz, bioetyk.
– Nasza cywilizacja europejska w swoim rdzeniu etycznym opiera się na zdolności do sprzeciwu sumienia wobec złego prawa stanowionego. W konkretnych polskich warunkach widzimy natomiast, kto dąży do ograniczenia bądź likwidacji klauzuli sumienia, mianowicie przedstawiciele tych formacji politycznych, które same z sumieniem mają poważne problemy. Mają one jednocześnie problemy z rozumieniem prawa stanowionego i dawały temu wyraz w swojej dłuższej bądź krótszej przeszłości – dodał ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
Projekty TR i SLD wpłynęły do sejmu w ubiegłym roku po tym, jak prof. Bogdan Chazan odmówił – powołując się na klauzulę sumienia – zabicia nienarodzonego dziecka. Został za to usunięty z funkcji dyrektora Szpitala św. Rodziny w Warszawie.
Zespół Ekspertów ds. Bioetyki KEP wskazał, że prawidłowa interpretacja klauzuli sumienia zakłada, że „prawo do odmowy udzielenia świadczenia z powodu obiekcji sumienia jest nierozerwalnie związane z osobową godnością człowieka i wynikającą z niej wolnością sumienia (…)”.
O zbadanie konstytucyjności zapisów dotyczących klauzuli sumienia do TK zwróciła się Naczelna Rada Lekarska. Trybunał nie orzekł jeszcze w tej sprawie.
RIRM