fot. PAP

Projekt zmian w ustawie o NBP

Projekt założeń do zmian w ustawie o Narodowym Banku Polskim domyka porozumienie między szefem NBP i ministrem spraw wewnętrznych, a rząd udaje, że nic się nie dzieje – powiedział ekonomista Zbigniew Kuźmiuk.

W nagraniu ujawnionym przez „Wprost” prezes NBP Marek Belka i minister Bartłomiej Sienkiewicz rozmawiali o usunięciu ze stanowiska ówczesnego ministra finansów i możliwości sfinansowania deficytu budżetowego przez Bank Centralny.

Projektem założeń do zmian w ustawie o NBP zajmie się dziś rząd na rozpoczętym przed południem posiedzeniu. Ustawa ta ma pozwolić Bankowi Centralnemu możliwość kupna i sprzedaży dłużnych papierów wartościowych na rynku wtórnym.

– To jest obejście obowiązującego w Polsce prawa i finansowanie długu publicznego poprzez skup obligacji na rynku wtórnym, ponieważ zarówno prawo polskie, jak i prawo europejskie zabrania finansowania przez Bank Centralny długu, czyli wykupu obligacji Skarbu Państwa na rynku pierwotnym, więc to jest propozycja, która domyka to swoiste porozumienie, natomiast wszystko wskazuje na to, że rządzący jakby udają, że nic się nie stało i skoro dzisiaj ta sprawa staje na posiedzeniu Rady Ministrów, to widać, że ten swoisty deal ma być zrealizowany do końca – powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Ekonomista dodał, że rozmową z Sienkiewiczem prezes Marek Belka naruszył niezależność NBP, która jest zapisana w Konstytucji i ustawie.

Prezydent Bronisław Komorowski, który ma stać na straży Konstytucji spotkał się dziś z prezesem NBP, a następnie z premierem Donaldem Tuskiem. Tematem obydwu spotkań była publikacja tygodnika „Wprost” – poinformowała Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta.

– Niewykluczone, że kwestia ochrony w tym względzie będzie przedmiotem jednego ze zbliżających się posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego, o ile rząd będzie gotowy do przedstawienia informacji w tym zakresie – zaznaczyła Joanna Trzaska-Wieczorek.

RIRM

drukuj