Odwiert gazu łupkowego w Lubocinie, (fot.PAP)

Projekt ustawy ws. gazu łupkowego w przyszłym miesiącu w Sejmie

Rząd dopiero się obudził w kwestii regulacji wydobycia gazu łupkowego w Polsce – powiedział poseł prof. Mariusz Orion Jędrysek, były wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju.

Najprawdopodobniej w przyszłym miesiącu do Sejmu trafi projekt ustawy regulującej wiercenia w poszukiwaniu gazu ziemnego i ropy naftowej oraz opodatkowującej wydobycie. Natomiast już wkrótce mają ruszyć konsultacje społeczne w tej sprawie.

– Rząd dopiero się obudził i w tej chwili przygotowuje pierwsze regulacje. Proszę zwrócić uwagę, że obecny rząd sprawuje władzę od 2007 roku, a wtedy zarys regulacji w tym zakresie już był;  wówczas już zostały wydane przeze mnie, jako członka rządu PiS na przełomie 2006/2007 pierwsze koncesje roku. Wydałem ich kilkanaście – przypominał Mariusz Orion Jędrysek.

Ekspert dodał, że państwo polskie jest obecnie na przegranej pozycji, jeżeli chodzi koncesje na wydobywanie gazu łupkowego.

– Jeśli zrobi się tylko kilka koncesji, to my rządzimy i my decydujemy o tym, a wielkie ryzyko ponosi inwestor. Natomiast, jeśli wszystkie koncesje się wyda jak zrobiło to PO-PSL, to państwo polskie jest w pozycji przegranej, bo wszystko jest w rękach obcych podmiotów; bo tak to się składa, że to w większości są obce podmioty. W tej chwili jest takie zakulisowe działanie, tak mi się zdaje, że chyba już o to chodzi by usunąć te obce podmioty; ale one się usunąć łatwo nie dadzą dodał MariuszOrion Jędrysek.

RIRM

drukuj