fot. PAP/Radek Pietruszka

Projekt o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia w przyszłym tygodniu

W przyszłym tygodniu poznamy nowy projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników placówek ochrony zdrowia. Do 15 października mają być natomiast przedstawione kluczowe dla systemu ochrony zdrowia projekty ustaw – poinformowała przewodnicząca „Solidarności” Służby Zdrowia Maria Ochman.

Informacje przedstawiła po spotkaniu z premier Beatą Szydło i ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem. Ochman podkreśliła, że ustalono konkretne terminy realizacji poszczególnych zadań, a szefowa rządu będzie rozliczała ministra zdrowia z ich wykonania.

– Na pewno mamy spokojne sumienie, że przekazaliśmy pani premier te wszystkie zastrzeżenia. Powiedzieliśmy to wyraźnie pani premier; że utraciliśmy zaufanie do pana ministra. Premier powiedziała, że wyznacza mu zadania, wyznacza mu terminy, że ma do niego zaufanie i że oczekuje konkretnych rozwiązań, i te projekty ustaw, które są kluczowe dla systemu opieki zdrowotnej, mają być przedstawione w terminie do 15 października. W przyszłym tygodniu mamy rozmawiać o wzroście wynagrodzeń dla pracowników służby zdrowia. Powiem tak: jeżeli premier poświęciła dwie godziny na omówienie sytuacji w służbie zdrowia, to myślę, że albo waga tych informacji była na tyle istotna, albo rzeczywiście pani premier ma świadomość, że praca w służbie zdrowia jest bardzo niebezpieczna – powiedziała przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Służby Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

Przewodnicząca „Solidarności” służby zdrowia dodała, że dla związku formuła dialogu społecznego jeszcze nie została wykorzystana. Związkowcy liczą na zrozumienie i dynamiczne prace Ministerstwa Zdrowia nad kompleksowymi rozwiązaniami dla problemów ochrony zdrowia w Polsce.

RIRM

drukuj