fot. wikipedia

Projekt nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej skierowany do pracy w komisji

Posłowie sejmowej Komisji Ustawodawczej będą zajmować się projektem nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej. Tak zdecydował dziś Sejm. Odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu domagali się politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesna.  

Projekt zmian przewiduje możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy przed komisję świadków decyzją prokuratora okręgowego. Nowe rozwiązania zakładają także m.in. zwiększenie kar grzywien za niestawiennictwo przed komisją. Dają też prawo do nakładania kar finansowych na osoby, które dopuściły się pozaprawnych działań wobec danej nieruchomości.

Wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki podkreślał w Sejmie, że obawy totalnej opozycji dotyczące sensu powoływania takiego organu nie sprawdziły się.

– Komisja weryfikacyjna metodycznie, konsekwentnie i systematycznie odkrywa kulisy złodziejskiej reprywatyzacji. Jesteście w amoku, dlatego próbujecie odrzucić ten projekt ustawy komisji weryfikacyjnej. Widzicie, że za naszych rządów złapaliśmy reprywatyzacyjną „hydrę za łeb”. Za waszych rządów mafia reprywatyzacyjna lądowała na warszawskich salonach. Za naszych rządów ląduje w aresztach i zakładach karnych. Mówicie o tym, że komisja jest nieskuteczna. Pierwsza decyzja komisji weryfikacyjnej – ulica Twarda, ostateczny wpis w księdze wieczystej i nawet Urząd m.st. Warszawy przeznaczył tam środki na odbudowę placówki edukacyjnej. To działa i to was najbardziej boli – zaznaczył szef komisji weryfikacyjnej.        

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca bieżącego roku bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. W wyniku jej dotychczasowych działań do Skarbu Państwa powrócił majątek o wartości przekraczającej pół miliarda złotych.

Równolegle do działań komisji śledztwa w sprawie nieprawidłowości reprywatyzacyjnych w stolicy prowadzą prokuratury w Warszawie i we Wrocławiu. Jak informował ostatnio Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro dotychczas w sprawie zatrzymano 25 osób. Planowane są dalsze zatrzymania.

RIRM

drukuj