Projekt nowelizacji budżetu na 2013 r. trafił do komisji

Rządowy projekt nowelizacji budżetu na 2013 r. trafił do dalszych prac w komisjach sejmowych. Wczoraj wieczorem w Sejmie odbyło się głosowanie nad wnioskiem PiS o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, które odbyło się kilka godzin wcześniej.

Za odrzuceniem wniosku było 194 posłów, przeciw 231, a cztery osoby wstrzymały się od głosu.

Tuż przed głosowaniem poseł Andrzej Romanek zwrócił się do premiera Donalda Tuska z pytaniem, czy ten nie obawia się zatrudniać na stanowisku ministra finansów – człowieka, który pomylił się o 30 mld zł.

– Czy nie ma Pan jakiś obaw? Odnoszę wrażenie jak patrzę na Pana, ale przede wszystkim jak patrzę na ministra Rostowskiego, że on pobierał nauki w dosyć znanej spółce; ta spółka nazywa się Amber Gold. Jak ona zakończyła swoją działalność to Pan wie. Nie chciałbym, żeby nasz kraj zakończył tak swoją działalność jak spółka Amber Gold, pod rządami Pana i Pana ministra Rostowskiego – akcentował poseł Andrzej Romanek.

Poseł i ekonomista Zbigniew Kuźmiuk pytał z kolei samego szefa resortu finansów o przyczyny rozpadu systemu podatkowego.

W 2012 roku zabrakło panu 16 mld złotych wpływów podatkowych, z tego 14 mld złotych wpływów z VAT-u. W sytuacji kiedy mieliśmy 2 proc. wzrost gospodarczy i prawie 4 proc. inflację, po raz pierwszy w historii podatku VAT wpływy w 2012 roku były nominalnie niższe niż wykonanie w  2011 roku. Nie wyjaśnił Pan tego. W związku z tym, że Pan tego nie wyjaśnił w 2013 roku mamy braki podatkowe rzędu 30 mld złotych – zaznaczał poseł Zbigniew Kuźmiuk

Minister finansów chcąc odpowiedzieć na zadawane mu pytania, nieudolnie tłumaczył się.

– Z tych powodu spadku inwestycji publicznych, które są wysoko watowane i które zmalały, i z powodu spadku importu w relacji do eksportu. A w eksporcie – jak Wysoki Sejm wie -VAT jest zwracany, baza VAT-u maleje mimo wzrostu produktu krajowego brutto –tłumaczył Jacek Rostowski.

Nowelizacja budżetu na 2013 rok ma powiększyć tegoroczny deficyt o około 16 mld złotych wobec 35,6 mld złotych zapisanych pierwotnie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl