fot. pixabay.com

Program kompleksowej rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych

PFRON zachęca osoby niepełnosprawne do udziału w programie kompleksowej rehabilitacji, czyli przekwalifikowania zawodowego i wejścia na rynek.

PFRON rozpoczął rekrutację do projektu „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”. Program umożliwia uzyskanie nowych kwalifikacji zawodowych tym, którzy w wyniku choroby lub wypadku, nie mogą  wykonywać dotychczasowego zawodu i chcieliby podjąć inną pracę adekwatną do ich stanu zdrowia.

– Program daje szansę na nowe odnalezienie się w życiu ze względu na kryzys, wypadek i niepełnosprawność, która kompletnie przerwała dotychczasowy sposób funkcjonowania oraz życia. Jest to unikatowy projekt w skali Polski – wyjaśniła Marta Mordarska, dyrektor małopolskiego oddziału PFRON.

Projekt jest także szansą dla osób z niepełnosprawnością wrodzoną lub nabytą w okresie rozwojowym, które nigdy nie pracowały i nie mają kwalifikacji zawodowych.

– Program zawiera szereg komponentów psychologicznych, zawodowych, ale też rehabilitacyjnych, które pomagają poprawić swoją kondycję zdrowotną. Pomaga również nauczyć się funkcjonować z niepełnosprawnością, która w wyniku wypadku czy innego zdarzenia została już z nami na zawsze – powiedziała Marta Mordarska.

Kompleksowa rehabilitacja uwzględnia działanie jednocześnie w czterech obszarach: leczniczym, psychologicznym, zawodowym i społecznym.

– Nasi podopieczni z Małopolski, którzy już ukończyli ten projekt, mówią nam o swoich sukcesach i nowym życiu. Tym życiu, które pozwala im znakomicie odnaleźć się w nowych realiach oraz nowych warunkach. Wspominają o tym, jak życie zyskało głęboki sens w swojej nowej jakości funkcjonowania – zaznaczyła  dyrektor małopolskiego oddziału PFRON.

Do udziału w projekcie nie jest wymagane orzeczenie o niepełnosprawności – dodała Marta Mordarska z PFRON. Projekt jest realizowany przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl