Profilaktyka raka piersi

Czym jest rak piersi, jak się przed nim bronić i co robić, kiedy zostanie on zdiagnozowany – tego można dowiedzieć się m.in. w Poznaniu. Narodowy Fundusz Zdrowia organizuje w tej sprawie cykliczne spotkania.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet.

– Plusem tej choroby jest to, że wcześnie wykryty guz, wcześnie wykryty rak jest uleczalny. I tutaj bardzo istotna jest profilaktyka i bardzo istotne jest badanie – mówiła Magdalena Rozumek z wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak badać piersi, wiedzą członkinie Poznańskiego Towarzystwa „Amazonki”. I dzielą się tą wiedzą z innymi.

– Jak często? Piersi należy badać przynajmniej raz w miesiącu i cyklicznie oczywiście tę czynność powtarzać – powiedziała Władysława Ciesiółka z Poznańskiego Towarzystwa „Amazonki”.

Ryzyko zachorowania na raka piersi istnieje właściwie w każdym wieku. Największe jest jednak w grupie kobiet w wieku 50-69 lat. Kobiety z tej grupy na badanie mammograficzne nie potrzebują skierowania. Mammografia jest dla nich bezpłatna. 8 lat temu na raka piersi zachorowała Elżbieta Świergiel.

– Dla mnie to było wielkie rozżalenie wręcz. Byłam wściekła na cały świat, że mimo tego, że ja się badałam też zachorowałam. Przeszłam operację, jestem po całkowitej mastektomii. Mam usunięte wszystkie węzły. Przeszłam i chemioterapię, a więc wszystkie etapy leczenia – oznajmiła Elżbiera Świergiel.

Dziś Elżbieta Świergiel, jak i Władysława Ciesiółka działają w Poznańskim Towarzystwie „Amazonki” i zachęcają do badań piersi.

– Młode osoby czasami uważają, że ich to nie będzie dotyczyło, bo może później. A wcale tak nie jest. Także apeluję, aby wszystkie panie badały się, bo to jest najważniejsze – podsumowała Władysława Ciesiółka.

Każdego roku na świecie z powodu chorób nowotworowych umiera 8 milionów osób. W Polsce rak zabija ponad 100 tysięcy osób rocznie.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl