fot. PAP/Marcin Bielecki

Profesorowie podpisali list w obronie prof. A. Popieli, która poinformowała o przyjęciu łapówki przez marszałka Senatu prof. T. Grodzkiego

Jest list w obronie profesor Agnieszki Popieli, która zarzuciła profesorowi Tomaszowi Grodzkiemu przyjęcie 500 dolarów za operację mamy. Ma to związek z postepowaniem dyscyplinarnym wszczętym wobec profesor przez władze Uniwersytetu Szczecińskiego.

Pod listem do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina w tej sprawie podpisali się prof. Wojciech Polak, prof. Andrzej Nowak oraz redaktor Bronisław Wildstein.

Historyk z Torunia podkreślił, że wszczynanie postepowania dyscyplinarnego godzi w wolność słowa. Ponadto w związku z wypowiedzią wykładowcy toczy się postepowanie prokuratorskie.

– Wytaczanie profesor Popieli w kwestii powiązanej z tą sprawą postępowania dyscyplinarnego może być odbierane jako próba zastraszania świadka. To jest już zupełnie niedopuszczalne i stanowiłoby daleko idącą nieprawidłowość w funkcjonowaniu prawa w Polsce. Postanowiliśmy się w związku z tym w tej sprawie wypowiedzieć, zwróciliśmy się do ministra nauki i szkolnictwa wyższego pana dr Jarosław Gowina z prośbą, żeby w trybie nadzoru nad uczelniami wyższymi zajął się tą sprawą – powiedział prof. Wojciech Polak.

W mediach pojawiają się wypowiedzi kolejnych osób, które twierdzą, że w szpitalu Szczecin-Zdunowo, którym zarządzał obecny marszałek Senatu Tomasz Grodzki, lekarze przyjmowali łapówki. Takie zarzuty podnoszone są także wobec samego prof. Grodzkiego.

 

RIRM

***

Warszawa 28 XII 2019 r.

W. Sz. P. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Jarosław Gowin

List otwarty

Z ogromnym niepokojem przyjęliśmy informację o tym, że rzecznik dyscyplinarny ds. nauczycieli akademickich Uniwersytetu Szczecińskiego profesor Piotr Łaski wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec profesor Agnieszki Popieli w związku z jej wypowiedziami dotyczącymi p. Marszałka Senatu RP profesora Tomasza Grodzkiego.  Każdy człowiek w naszym kraju korzysta z prawa wolności słowa. Jeżeli podnosi kwestie trudne to czyni to na własną odpowiedzialność, może też liczyć na pomoc organów państwa oraz rzetelnych dziennikarzy w wyjaśnianiu tych kwestii. Wystąpienia profesor Agnieszki Popieli w żaden sposób nie kolidują z zasadami godnego postępowania nauczycieli akademickich, są one przejawem jej obywatelskiej troski i odpowiedzialności za dobro wspólne. Wszczynanie postępowania dyscyplinarnego wobec profesor Agnieszki Popieli może być interpretowane jako naruszanie prawa do swobodnych wypowiedzi przynależnego nie tylko nauczycielom akademickim, ale wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej. Poza tym stawianie przed organami dyscyplinarnymi wyższej uczelni profesora, który jest świadkiem w prowadzonym postępowaniu prokuratorskim powiązanym z tą samą sprawą, może być odbierane jako próba zastraszania. Jest to niedopuszczalne. Apelujemy więc do Pana Ministra o interwencję w tej sprawie w trybie nadzoru Ministra nad wyższymi uczelniami w Rzeczypospolitej Polskiej. Pozostajemy z głębokim szacunkiem

prof. dr hab. Andrzej Nowak

prof. dr hab. Wojciech Polak

red. Bronisław Wildstein

 

drukuj

Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl