fot. pixabay.com

Prof. W. Piontek: Przyjęcie euro oznaczałoby utratę suwerenności ekonomicznej Polski

Prof. Wojciech Piontek z Uniwersytetu Jagiellońskiego ostrzega przed przyjęciem euro. Mówi, jakie konsekwencje miałoby to dla suwerenności Polski.

Ze strony Unii Europejskiej wciąż wysyłane są sygnały zachęcające Polskę do wejścia do strefy euro. Prof. Wojciech Piontek zauważa jednak, że nie jest to dobry pomysł, dlatego że – jak podkreśla – „gdyby euro stało się walutą w Polsce, utracilibyśmy kontrolę nad polityką monetarną”.

– Musimy pamiętać o tym, jak istotną rolę odegrała możliwość prowadzenia wspomnianej polityki monetarnej w okresie ostatnich dwóch lat i walki z inflacją. Świadoma polityka Narodowego Banku Polskiego uniemożliwiła upadłość wielu gospodarstw domowych, które zaciągnęły kredyty na mieszkania. Gdyby kierować się ogólnounijnymi celami, podnosilibyśmy stopy procentowe, nie patrząc na to, co będzie się działo ze wspomnianymi gospodarstwami domowymi. To byłaby utrata suwerenności ekonomiczniej. Trzeba pamiętać, że dzisiaj rzadko prowadzi się wojny militarne, natomiast obecnie wojny mają wymiar przede wszystkim ekonomiczny – zwraca uwagę prof. Wojciech Piontek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl