UNICEF: Dzieci w Azji Południowej cierpią z powodu braku wody

„W Azji Południowej 347 milionów dzieci poniżej 18. roku życia jest narażonych na poważny lub skrajnie poważny niedobór wody, co stanowi najwyższą liczbę spośród wszystkich regionów na świecie” wynika z opublikowanego raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

Region ten, obejmujący osiem krajów: Afganistan, Bangladesz, Bhutan, Indie, Nepal, Malediwy, Pakistan i Sri Lankę – jest domem dla ponad jednej czwartej dzieci na świecie – czytamy w raporcie.

Dokument wymienia kilka głównych przyczyn niedoboru wody m.in.: zmiany klimatyczne, niską jakość wody i niewłaściwe nią zarządzanie.

„Woda pitna jest podstawowym prawem człowieka” – mówił na konferencji klimatycznej ONZ COP28 w Dubaju Sanjay Wijesekera, szef UNICEF w Azji Południowej.

„Jednak miliony dzieci w Azji Południowej nie mają wystarczającej ilości wody do picia. Region nękany jest przez powodzie, susze i inne ekstremalne zjawiska pogodowe, coraz częściej wywoływane przez zmiany klimatu” – powiedział.

Za Azją Południową plasuje się Afryka Wschodnia i Południowa, gdzie 130 milionom dzieci grozi poważny niedobór wody – dodano w badaniu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl