fot. PAP/EPA

Lekarz zarażony Ebolą przewieziony do USA

Zarażony wirusem ebola amerykański lekarz Kent Brantly, który pomagał w opanowaniu epidemii gorączki krwotocznej w Liberii, został przetransportowany do USA samolotem sanitarnym.

Samolot z zarażonym lekarzem wylądował w bazie lotniczej Dobbins około godz. 18.00 czasu polskiego. Następnie chory został przewieziony ambulansem do szpitala uniwersyteckiego Emory w Atlancie w stanie Georgia – podała lokalna telewizja WSB. Brantly będzie tam leczony na specjalnym oddziale; nie podano, w jakim jest stanie. Również zarażona wirusem ebola amerykańska pielęgniarka Nancy Writebol zostanie przetransportowana z Liberii do USA w ciągu kilku dni.

Brantly i Writebol zarazili się śmiertelnym wirusem w Liberii, w której obok Gwinei i Sierra Leone panuje obecnie bezprecedensowa epidemia gorączki krwotocznej. Według WHO w Liberii, Gwinei, Sierra Leone i Nigerii zmarło od marca na tę chorobę blisko 730 osób; ponad 1300 zostało zarażonych.

Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby – wymioty i biegunka. Nie istnieje obecnie lek na wirusa ebola, a śmiertelność wśród osób zarażonych może sięgać nawet 90 procent.

PAP/RIRM

drukuj