fot. PAP/Rafał Guz

Prof. Ryszard Legutko z nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego

Prof. Ryszard Legutko, filozof i polityk, w trakcie Kongresu Polska Wielki Projekt, odebrał nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego. Honorowa nagroda im. Lecha Kaczyńskiego to oficjalna nagroda przyznawana przez organizatorów Kongresu Polska Wielki Projekt od 2011 roku.

Honorową nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego otrzymują osoby, których praca przyczynia się do lepszego poznania i rozumienia historii, tradycji, a także współczesności naszego kraju. W tym roku to wyróżnienie powędrowało w ręce prof. Ryszarda Legutko, europosła PiS, filozofa, publicysty, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, autora książek o tematyce społeczno-politycznej. Nagrodę politykowi wręczył wicepremier i prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

W laudacji przypomniano, że prof. Ryszard Legutko stoi w kontraście wobec wielu współczesnych intelektualistów, którzy posługują się o wiele krótszym horyzontem czasowym. Odcinają się oni od tradycji europejskiej lub też nie mają świadomości, że są od niej odcięci. Tradycja pozostaje jeszcze żywa w nielicznych miejscach, szczególnie jest za to obecna w Polsce.

– Kiedy czytamy prof. Legutkę, od razu wchodzimy w rzeczywistość Europy greckiej i późniejszej. To jest tradycja klasyczna oparta o filozofię grecką, prawo rzymskie i wiarę katolicką – wskazał Adrian Vermeule, prawnik, profesor prawa konstytucyjnego na Harvardzie.

To filozofia, która poprzedza liberalizm, dlatego uważa on ją za niebezpieczną, bo nie on ją stworzył. Prof. Ryszard Legutko wyjaśnił po odebraniu nagrody, że jego prace naukowe to mierzenie się z mądrością starożytnych.

Wskazywał, że dzisiejsze czasy mają nikłą samoświadomość. Nasza epoka – tłumaczył – nie tylko nie rozpoznaje dobrze samej siebie, ale nawet nie jest zainteresowana samopoznaniem. Karmi się złudzeniem, że jest otwarta, choć cechuje ją zamknięcie i dogmatyzm. Prof. Ryszard Legutko przyznał, że świadomość tego, czego nauczyli go starożytni, pozwala mu szerzej spojrzeć na dramat, jaki rozgrywa się w historii Zachodu.

– Nie wiem niestety, jak ten dramat się skończy, czy w ogóle się skończy, ale uważam pysznie, że dość dobrze rozumiem to, co się dzieje – powiedział prof. Ryszard Legutko.

Wręczenie nagrody im. Lecha Kaczyńskiego skończyło tegoroczny Kongres Polska Wielki Projekt. W ostatnim dniu wydarzenia brali udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, a także wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl