Prof. Ożarowski: Polskę i USA łączy wiele kwestii

Jest wiele kwestii, które łączą Polskę i Stany Zjednoczone. To m.in. bezpieczeństwo i współpraca w ramach NATO – ocenił prof. Rafał Ożarowski, odnosząc się do przyszłej wizyty amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w Polsce i do ewentualnych tematów rozmów.

Trump przyjedzie do naszego kraju 6. lipca tuż przez szczytem państw G20 w Niemczech. [czytaj więcej] 

Prof. Rafał Ożarowski z Uniwersytetu Gdańskiego wskazuje, że wizyta amerykańskiego prezydenta w Polsce będzie miała wymiar medialny i polityczny. Na pewno będzie to wizyta o charakterze rozpoznawczym, bo będzie pierwszą w naszym kraju dla nowego prezydenta USA.

– Wizyta ta będzie dotyczyła przede wszystkim bezpieczeństwa – Polski, Stanów Zjednoczonych, bezpieczeństwa świata transatlantyckiego w kontekście zagrożenia terroryzmem, które jest wręcz niebywałe. Widzimy w telewizji, że co chwilę są różne dramatyczne wydarzenia. I Rosja, jednak mimo wszystko. Rosja pod rządami Władimira Putina nie wyzbyła się tych aspiracji mocarstwowych. Wprost przeciwnie – jest bardzo aktywnym  graczem na arenie międzynarodowej, który chce indywidualnie realizować swoje interesy, często kolidujące z interesami takich państw jak Polska czy innych podmiotów europejskich i Stanów Zjednoczonych – powiedział profesor Rafał Ożarowski.

Ekspert zwrócił uwagę, że Stany Zjednoczone widzą także Polskę jako partnera biznesowego i gospodarczego m.in. w obszarze sektora energetycznego.

W tym tygodniu do portu w Świnoujściu dotarła pierwsza dostawa amerykańskiego skroplonego gazu naturalnego. To jeden z kroków, jakie polskie władze podejmują by uniezależnić nasz kraj od rosyjskich dostaw.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl