fot. PAP/Tytus Żmijewski

Prof. M. Szewczak: Postulaty zaproponowane przez S. Mentzena są bardzo dobrym rozwiązaniem, dlatego że wszyscy wyborcy, którzy w pierwszej turze wyborów głosowali na kogoś innego, teraz mogą zobaczyć, jakie zdanie w danym temacie mają K. Nawrocki i R. Trzaskowski

Postulaty zaproponowane przez Sławomira Mentzena są bardzo dobrym rozwiązaniem, dlatego że wszyscy wyborcy, którzy w pierwszej turze wyborów głosowali na kogoś innego, teraz wybierając kandydata, na którego oddadzą głos w drugiej turze wyborów, mogą zobaczyć, jakie zdanie w danym temacie ma konkretny kandydat, jakie ma pomysły na przyszłość, jakie ma pomysły na swoją prezydenturę. Jednocześnie mogą także zobaczyć, czy taka osoba będzie chciała współpracować z tą stroną sceny politycznej, którą oni popierali w pierwszej turze. Nie ma co ukrywać, że za dwa lata odbędą się wybory do Sejmu i Senatu i wówczas, patrząc na dzisiejsze sondaże, rola Konfederacji będzie znaczna – wskazał Marcin Szewczak, prawnik, europeista, wykładowca KUL i AKSiM, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W ubiegłą niedzielę w Polsce odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Najwięcej głosów zdobyli Karol Nawrocki i Rafał Trzaskowski, w związku z czym to oni zmierzą się w drugiej turze zaplanowanej na 1 czerwca. Sławomir Mentzen zapowiedział, że decyzję o udzieleniu poparcia jednemu z kandydatów podejmie po rozmowach z oboma kandydatami. W czwartek spotkał się z Karolem Nawrockim, który zadeklarował poparcie dla jego postulatów.

Jedna z tych rozmów między Sławomirem Mentzenem a Karolem Nawrockim odbyła się w czwartek. Myślę jednak, że na samym początku należy wspomnieć, skąd pojawiło się to osiem punktów i skąd pojawiły się propozycje ze strony Sławomira Mentzena, które w wielu obszarach są zbieżne z podejściem całego obozu patriotycznego. Od ponad półtorej roku mamy odwrót od tego, co wcześniej reprezentowało sobą państwo – przede wszystkim – na arenie międzynarodowej oraz relacji z Unią Europejską. Mamy gwałtowny zwrot rządu Donalda Tuska w kierunku Brukseli. Ursula von der Lyen wysyłała Donalda Tuska w 2023 roku do Polski po to, żeby ją odzyskał dla Unii Europejskiej. Odzyskanie miało polegać przede wszystkim na tym, żeby Polska wróciła do grupy państw, które bezwarunkowo wykonują wszystkie polecenia płynące z Brukseli. Lewacka strona zapomina o tym, iż nikt nie jest przeciwny Unii Europejskiej, tylko większość Polaków jest za taką wspólnotą, do której wstępowaliśmy 1 maja 2004 roku (…). Myślę, że to jest praprzyczyna pytań i postulatów Sławomira Mentzena, które pojawiły się teraz w stosunku do dwóch kandydatów będących w drugiej turze wyborów. Z pewnością bardzo duża liczba osób, które oddały głos na Konfederację, to są ludzie stawiający na Polskę –wyjaśnił Marcin Szewczak.

Europeista zauważył, że postulaty Sławomira Mentzena są bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ dają pogląd na to, jakie zdanie w danym temacie ma konkretny kandydat.

Postulaty zaproponowane przez Sławomira Mentzena są bardzo dobrym rozwiązaniem, dlatego że wszyscy wyborcy, którzy w pierwszej turze wyborów głosowali na kogoś innego, teraz wybierając kandydata, na którego oddadzą głos w drugiej turze wyborów, mogą zobaczyć, jakie zdanie w danym temacie ma konkretny kandydat, jakie ma pomysły na przyszłość, jakie ma pomysły na swoją prezydenturę. Jednocześnie mogą także zobaczyć, czy taka osoba będzie chciała współpracować z tą stroną sceny politycznej, którą oni popierali w pierwszej turze. Nie ma co ukrywać, że za dwa lata odbędą się wybory do Sejmu i Senatu i wówczas, patrząc na dzisiejsze sondaże, rola Konfederacji będzie znaczna – oznajmił prawnik.

Całą rozmowę z prof. Marcinem Szewczakiem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj