fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Prof. M. Ryba: Sposób prowadzenia polityki przez D. Trumpa oddala wizje porozumienia z Koreą Płn.

Sposób prowadzenia polityki przez Donalda Trumpa oddala wizje porozumienia z Koreą Północną – ocenił prof. Mieczysław Ryba, politolog. Rozmowy, jakie w Wietnamie odbyły się na linii Donald Trump – Kim Dzong Un, zakończyły się dziś wcześniej niż planowano. Na szczycie w Hanoi nie udało się osiągnąć porozumienia.

Spotkanie dotyczyło rozbrojenia Półwyspu Koreańskiego. Korea Północna chciała podjąć kroki w stronę denuklearyzacji w zamian za zniesienie wszystkich sankcji. Na takie rozwiązanie nie zgodził się Donald Trump.

Prof. Mieczysław Ryba uważa, że finał szczytu w Hanoi nie jest zaskoczeniem.

– Jeśli bierzemy pod uwagę politykę Donalda Trumpa, nastawioną dosyć na zmienność zachowań, wyprowadzenie przeciwnika z równowagi – może nie wszystkie aspekty i nie tak precyzyjnie można było przewidzieć – to jednak trudno być zaskoczonym. Donald Trump po prostu stara się rozregulować swojego partnera. Korea Północna łatwo przecież nie zrezygnuje z programu nuklearnego, który daje jej możliwości suwerennej gry czy możliwości zachowania swojego ustroju, bo wiemy, że nikt ich nie zaatakuje dopóki mają broń nuklearną – wskazuje prof. Mieczysław Ryba.

Donald Trump, dopytywany przez dziennikarzy o dalsze relacje z Koreą Płn., wskazał w Hanoi, że nie doszło do nagłego zerwania rozmów.

Amerykański przywódca poinformował też, że będzie w przyszłości kontynuował rozmowy z Kim Dzong Unem.

RIRM

drukuj