fot. PAP/EPA

Prof. M. Ryba: Społeczeństwo francuskie się radykalizuje

Wyniki wyborów we Francji pokazują, że tamtejsze społeczeństwo się radykalizuje i jest coraz bardziej eurosceptyczne – powiedział politolog prof. Mieczysław Ryba.

Opublikowane przez francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oficjalne wyniki wyborów wskazują, że w drugiej turze zmierzą się ze sobą Emmanuel Macron i Marine Le Pen.

Centrowy polityk Emmanuel Macron zdobył 23 proc. głosów i zajął pierwsze miejsce. Druga była kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen zdobywając 21 proc. głosów.

Na trzecim miejscu znalazł się prawicowy konserwatysta Francois Fillon, a na czwartym lewicowy polityk Jean-Luc Melenchon.

Prof. Mieczysław Ryba, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej zaznacza, że rozstrzygnięcie wyborów we Francji nie jest zaskoczeniem.

– Faktem jest, że Marine Le Pen zdobyła o wiele więcej głosów, niż niegdyś jej ojciec Jean-Marie, który wszedł wprawdzie do drugiej tury, ale z mniejszym poparciem. Kolejna rzecz to wynik Melenchona, który zyskał bardzo dużo, co świadczy o tym, że społeczeństwo francuskie radykalizuje się, jest coraz bardziej eurosceptyczne – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Druga tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 7 maja.

RIRM

drukuj