Prof. J. Żaryn: Prezentacja prawdy o niezwykłości Polaków podczas II wojny światowej powinna być priorytetem polskiej polityki zagranicznej

Prezentacja dziedzictwa historycznego RP i prawdy o niezwykłości Polaków podczas II wojny światowej powinna być priorytetem polskiej polityki zagranicznej – powiedział senator prof. Jan Żaryn. Historyk odniósł się do broszury historycznej, poprzez którą MSZ chce walczyć z „naruszeniami dobrego imienia Polski”.

„Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie” – to tytuł publikacji wydanej w języku angielskim, niemieckim i polskim. Dokument powstał na bazie wywiadów z byłymi więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych.

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, prezentując broszurę, podkreślił, że dla naszego kraju „najbardziej krzywdzące i nieuprawnione są stwierdzenia próbujące obarczać Polskę odpowiedzialnością za Holokaust”.

Czasami – jak zauważa z kolei historyk prof. Jan Żaryn – są one używane świadomie i celowo wykorzystują antypolskie nastroje.

– Z tą zmitologizowaną wersją zakłamaną dotyczącą polskich rzekomych współsprawców Holocaustu musimy zdecydowanie walczyć. Wydaje się to być w tej chwili jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej, tej polityki pamięci, którą „dobra zmiana” wprowadziła zarówno do agendy celów wewnętrzno-politycznych, jak i zewnętrzno-politycznych. Z jednej strony chwała nam za to, z drugiej nie spodziewaliśmy się, że będziemy otoczeni aż takim murem, jeśli chodzi o dezinformację i niechęć różnych środowisk do podważenia tego negatywnego mitu – podkreśla prof. Jan Żaryn.

Broszura historyczna MSZ trafi do polskich placówek między innymi w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

W planach jest też dystrybucja broszury dotyczącej działalności polskiego ambasadora w Japonii Tadeusza Romera, który ratował Żydów w czasie II wojny światowej.

RIRM

drukuj