Prof. dr hab. J. Żaryn o kard. S. Wyszyńskim: Pozostawił nam do przemyśleń sentencje zdań, które są nadal aktualne, jeśli chcemy się w nie wczytać i po nowemu rozwiązać, zdefiniować

To co zawdzięczamy prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu to to, że tego typu słowa, kiedy stajemy przed możliwością ich zrozumienia, to są rzecz jasna tak samo aktualne w roku 2019. I to jest pierwszy podstawowy fenomen tego myśliciela, męża stanu, człowieka w tym sensie niezwykłego, że pozostawił nam do przemyśleń tego typu sentencje zdań wynikające ze zrozumienia rzeczywistości polskiej, które są nadal aktualne, jeśli chcemy się w nie wczytać i je po nowemu rozwiązać, zdefiniować – powiedział prof. dr hab. Jan Żaryn podczas akcji „Myśleć z Wyszyńskim”.

W czwartek odbyło się pierwsze spotkanie w ramach wydarzenia „Myśleć z Wyszyńskim”, którego celem jest przybliżenie osoby ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Podobne spotkania będą odbywały się cyklicznie do maja 2020 roku w każdy trzeci czwartek miesiąca w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Akcja ma charakter otwartych konferencji z udziałem historyków i badaczy. Pierwsza konferencja odbyła się pod hasłem „Dlaczego Prymas Tysiąclecia? Co zawdzięczamy kard. Stefanowi Wyszyńskiemu?”. Jednym z prelegentów był prof. dr hab. Jan Żaryn, historyk.

– Pozwolę sobie rozpocząć od cytatu. Rok 1968, wrzesień „Wytworzyła się w Polsce w okresie niewoli szczególna symbioza powiązania wartości religijnych i narodowych. Niech się nikt nie gorszy, bo byłoby to zgorszenie faryzejskie zestawienia Polak-Katolik. Nie jest to hasło, to jest płód życiowy wyrosły z warunków bytowania Kościoła w udręczonym narodzie. To rzeczywistość. Nie można było inaczej ratować narodu przed wynarodowieniem, rusyfikacją, germanizacją, sprawosławieniem czy sprotestantyzowaniem, jak tylko za cenę powiązania tych dwóch żywotnych sił w jedną całość”. Dlaczego ja tak cenię prymasa Stefana Wyszyńskiego? Na pewno nie było w nim ani krzty poprawności politycznej – rozpoczął profesor.

Były senator RP podkreślił, że słowa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego są tak samo aktualne jak w dniu, kiedy zostały przez Prymasa Tysiąclecia wypowiedziane.

– To co zawdzięczamy prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu to to, że tego typu słowa, kiedy stajemy przed możliwością ich zrozumienia, są rzecz jasna tak samo aktualne w roku 2019. I to jest pierwszy podstawowy fenomen tego myśliciela, męża stanu, człowieka w tym sensie niezwykłego, że pozostawił nam do przemyśleń tego typu sentencje zdań wynikające ze zrozumienia rzeczywistości polskiej, które są nadal aktualne, jeśli chcemy się w nie wczytać i je po nowemu rozwiązać, zdefiniować – wskazał historyk.

Prelegent wskazał, iż prymasostwo Stefana Wyszyńskiego miało za zadanie połączyć ze sobą naród polski z jego dziedzictwem.

– Prymasostwo Stefana Wyszyńskiego w Wielkiej Nowennie i roku milenijnym to jest prymasostwo, które w gruncie rzeczy w tym programie Wielkiej Nowenny miało polegać na tym, żeby zespolić naród polski z całym dziedzictwem, które zostało poddane totalnej destrukcji – mówił profesor dr hab. Jan Żaryn.

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl