fot. PAP/EPA

Procesja Spotkania kończy Wielki Tydzień w Hiszpanii

W Hiszpanii tzw. procesja Spotkania kończy Wielki Tydzień. Według tradycji Jezus po swoim zmartwychwstaniu najpierw ukazał się Maryi, aby pocieszyć Ją w bólu. Radość ze spotkania Matki i Syna podkreśla bicie w dzwony i wybuchy fajerwerków.

W Hiszpanii nie ma rezurekcji. W wielu miejscowościach na ulice wychodzi natomiast procesja z Chrystusem Zmartwychwstałym. „Paso’ przedstawia Jezusa stojącego nad pustym grobem. Jednak najbardziej popularną procesją jest „Encuentro” czyli spotkanie („encuentro”  = espotkanie) Jezusa i Maryi.

Z dwóch różnych kościołów wychodzą procesje: jedna z figurą Jezusa, druga Maryi, która ubrana jest w ciemne szaty na znak żałoby po śmierci Syna. Na głównym placu procesje spotykają się przy biciu dzwonów. Maryja kłania się Synowi, co wymaga dużej umiejętności od „costaleros” niosących ciężką figurę i zrzuca ciemną szatę. Pod nią ukazuje się biała suknia na znak radości, że Jezus zmartwychwstał zgodnie z obietnicą. Jak mówi tradycja, kiedy apostołowie zwątpili i uciekli, to jedynie Maryja zachowała wiarę w zapowiedź Jezusa. Spotkaniu Matki i Syna często towarzyszą wybuchy petard.

Procesja Spotkania kończy Wielki Tydzień w Hiszpanii. Już od jutro bractwa rozpoczną przygotowania do przyszłorocznych procesji, które w tym roku w wieku miejscach uniemożliwiły opady deszczu.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj