Prezydent w czwartek odwoła Sawickiego

Prezydent Bronisław Komorowski w czwartek odwoła Marka Sawickiego z funkcji ministra rolnictwa – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Premier Donald Tusk, który przyjął dymisję Sawickiego, w czwartek przesłał wniosek w tej sprawie do prezydenta. 

Jak powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek, Bronisław Komorowski odwoła Sawickiego ze składu Rady Ministrów w czwartek o godz. 14.30. 

Tusk, zapowiadając w środę przyjęcie dymisji Sawickiego, nie wykluczył, że osobiście będzie nadzorował resort. Wyjaśnił, że zanim powoła nowego szefa resortu, chce wcześniej otrzymać od koalicjanta scenariusz uzdrowienia sytuacji w agencjach działających w sektorze rolnictwa.

PSL uważa jednak, że nowy minister rolnictwa powinien zostać powołany jak najszybciej, bo trzeba podejmować pilne decyzje dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej UE.

Środowa dymisja Sawickiego ma związek z publikacją „Pulsu Biznesu”, który ujawnił rozmowy szefa kółek rolniczych Władysława Serafina z byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem na temat możliwych nieprawidłowości w spółkach związanych z Ministerstwem Rolnictwa, w tym w spółce Elewarr (należącej do Agencji Rynku Rolnego).

drukuj